Google+

Arama formu

Kırsalda Tasarım etkinliği Bilecik'in Kurşunlu Köyü'nde gerçekleşti

Bilecik'in Gölpazarı ilçesine bağlı olan Kurşunlu Köyü'nün girişimci kadınları tarafından yürütülen Eko Turizm Projesi'ni desteklemek ve sürdürülebilir turizmi yaygınlaştırmak amacıyla, geçtiğimiz günlerde Kırsalda Tasarım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik, Gölpazarı ilçesine bağlı ve bölgedeki ekolojik turizmin öncüsü olan Kurşunlu Köyü'nü sanatla buluşturdu.

Bilecik Valiliği'nin koordinasyonuyla, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi akademisyenleri ile öğrencileri Kurşunlu Köyü'nün belli başlı önemli noktalarını yöreye özgü desen ve motiflerle bezeyerek sergilediler. Büyük şehirlerin kalabalığından sıkılarak Kurşunlu Köyü'ne gelen yerli ve yabancı turistler, sobayla ısıtılan kerpiç evlerde konakladılar; ekmek pişirdiler, yumurtalarını kümesten aldılar, süt sağdılar ve köy yaşantısını deneyimlediler. Bunların yanında kilim dokuma, doğa yürüyüşü gibi çeşitli aktivitelerin yanı sıra, canlandırılan geleneksel kına gecesine de katıldılar.

Kurşunlu Köyü'nü ziyaret ederek akademisyenler, öğrenciler ve köy halkı ile birlikte duvar boyama etkinliğine katılan Bilecik Valisi Süleyman Elban yaptığı açıklamada, ''Kurşunlu Köyü'müz sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tanınan bir köy hâline geldi. Dolayısıyla, ‘Kırsalda Tasarım’ etkinliğinin ilkini burada düzenledik. Kurşunlu kendine özgü bir turizm potansiyeli olan bir değerimiz. Köyün ileri gelenlerinin öncülüğünde aileler, yerli ve yabancı misafirlerimizi hem evlerinde hem de yöresel etkinliklerinde ağırlıyorlar. Güzel bir turizm örneği sergiliyorlar. Yapılan bu çalışmalarla Kurşunlu Köyü'müzü henüz duymamış olan insanlarımızın da buraya olan ilgilerini çekmek, daha fazla ziyaretçinin ağırlanmasını sağlamak, konaklamayla birlikte burada yapılan turizm
faaliyetinin diğer turizm faaliyetleriyle desteklenerek, Kurşunlu Köyü'müze ciddi anlamda maddî ve manevi katkı sağlamasını bekliyoruz. Aynı zamanda bu etkinliğin uyandıracağı ilgi ve göreceği desteğe bağlı olarak diğer köylerimizde ve kırsal kesimde de benzeri etkinlikleri yapmayı hedefliyoruz,'' dedi.

Hemen hemen her evin bahçesinde yöreye özgü nadir çiçeklerin ve bitkilerin yetiştirildiği Bilecik'in Kurşunlu Köyü'ndeki evlerin birçoğu eko turizm kapsamında değerlendiriliyor. Doğası ve eko turizm faaliyetleri ile turistlerin ilgisini çeken köydeki turizm çalışmalarını desteklemek amacıyla başlatılan projenin, hem Bilecik'in hem de ülkemizin sürdürülebilir turizmine katkı sağlaması amaçlanıyor.

Ulusal ve uluslararası kalkınma planlarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2023 Stratejisi’nde belirtilen doğal, tarihî ve kültürel potansiyelin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması, mekân ve yaşam kalitesinin arttırılması, etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin markalaştırılması, bölgeyi ziyaret eden turist sayısını ve ortalama ziyaret sürelerini arttırarak turizm sezonunun genişletilmesi ve bu suretle bölgenin turistik cazibe merkezi hâline getirilmesi prensiplerine dayanılarak, Bilecik ili için BEBKA tarafından ildeki diğer kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde bir turizm çalışması hâlihazırda yürütülüyor.

Etiketler