Google+

Arama formu

Kolombiya'da barışa aylar kaldı

Kolombiya Devlet Başkanı Santos, 49 yıldır silahlı mücadele veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile barış anlaşmasının birkaç ay sonra tamamlanacağını açıkladı

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos dün, birkaç aya kadar 49 yıldır silahlı mücadele veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile barış anlaşmasına varılabileceğini duyurdu. Ekim 2012’de ilk resmi görüşmelerini gerçekleştiren Kolombiya hükümeti ve FARC’ın masaya oturması, sancılı bir sürecin ardından gerçekleşti.

Kolombiya’nın sol görüşlü isyancı gruplarının en büyüğü olan FARC, 1964’te kuruldu. Amaçları, hükümeti devirmek ve Marksist bir rejimin başa geçmesini sağlamaktı. 1990’larda sağcı paramiliter güçlerin örgüte saldırmaya başlamasıyla FARC da taktik değiştirdi. Örgüt gelirini uyuşturucu ticaretinden edinmeye başladı, dünyanın en zengin gerilla ordularından biri haline geldi.

Kolombiya hükümetine göre 2001’de 16 bin olan FARC’ın savaşçı sayısı 2008’de 8 binlere kadar düştü.

FARC’ın güç kaybetmesinde rol oynayan önemli etmenlerden biri başarısızlığa uğrayan rehine operasyonlarıydı. 2008’de FARC’ın elinde tuttuğu 15 tanınmış rehinenin operasyonla kurtarılması, örgütün elindeki en büyük kozlardan birinin yok olmasına sebep oldu.

Liderleri öldü
FARC’ın gücüne darbe vuran diğer gelişme ise örgütün liderlerinin peş peşe ölmesi oldu. ABD ve Avrupa’nın terör örgütleri listesinde olan FARC, bugün hâlâ kırsalda gücünü koruyor. Devlet kontrolünün etkin olmadığı doğu ve güneydeki alanlarda vur-kaç saldırılarına rastlanıyor.

Başkan Santos, seçildikten sonra Ağustos 2010’da Farc ile gayriresmi görüşmeleri başlattı. Şubat 2012’de Farc’ın temsilcileriyle Küba’nın başkenti Havana’da bir araya gelindi. 26 Ağustos’ta ise bundan sonraki görüşmelerin çerçevesini çizmek amacıyla antlaşma imzalandı. Santos, FARC ile son antlaşma imzalanana kadar operasyonların süreceğini duyurdu. Bu yüzden bir ateşkes söz konusu olmadı. FARC’ın bu duyuru ve barış görüşmelerini başlatan liderleri Alfonso Cano’nun öldürülmesine rağmen masadan kalkmaması, kararlılıklarının bir göstergesi olarak algılanıyor.

Rehinelere son
Örgütün bu süreçte verdiği en büyük ödünlerden birisi 2012’de fidye karşılığı rehine kaçırmalara son vereceğini açıklaması oldu.

Barış görüşmeleri resmi olarak ise Ekim 2012’de Norveç’in başkenti Oslo’da başladı, ardından Küba’nın başkenti Havana’da devam etti. Görüşmeler ‘kırsal gelişme, muhalefetin siyasi olarak temsiline izin verilmesi ve vatandaş katılımının sağlanması, silahlı mücadeleye son verilmesi, yasadışı madde ticareti, çatışmadan etkilenen kurbanların hakları’ maddeleri etrafında şekillendi.

Başarıyla sona ermeyen önceki görüşmelerin aksine FARC bu sefer daha güçsüz konumda olduğu için ülkenin siyasi ve ekonomik rejiminde bir değişiklik talep etmiyor.

Farc’ın son saldırılardan birini 12 Temmuz 2012’de Güney Kolombiya’da gerçekleştirmişti.

Hiyerarşi ve hücre örgütlenmesi
Paramiliter yapılanmanın görüldüğü FARC, ülkenin güneydoğusundaki ormanlarda ve Kolombiya’nın And dağlarında kontrolünü sürdürdü. Merkezi bir askeri kadronun yanı sıra, farklı cephelerde örgütün yönetilmesinden sorumlu birimler de yer alıyor. Güçlü bir askeri örgütlenmenin görüldüğü örgütte merkez kadronun etkisinden ve hiyerarşiden bahsedilirken, farklı yerlerde mücadele yürüten birimler de var. Son yıllarda kentsel örgütlenmesini güçlendirmesi şehirlerde gizli hücrelerin görülmesine de yol açtı. Gerilla savaş taktiklerini uygulayan FARC, mayın ve diğer patlayıcı madde-leri çokça kullandı.

Kaynak: Milliyet