Google+

Arama formu

Kurban Bayramı tatili için yoğunluk başladı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bayram tatili için yola çıkmaya hazırlanan vatandaşları uyararak rezervasyon yaptırılmadan tatil bölgelerine gidilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Yaz tatilinin en hareketli dönemine denk gelen bayram tatili neticesinde otellerde ciddi anlamda yoğunluk yaşanacağını belirten Ayık, Batı ve Doğu Karadeniz, Kapadokya, Denizli Pamukkale bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerindeki tesislerin dolmaya başladığını dile getirdi.

 
"Vatandaşlar, rezervasyonlarını yaptırmadan tatil bölgelerine gitmesinler. Çünkü inanılmaz derecede yüksek doluluklar bekliyoruz, ciddi anlamda rezervasyon yaptırmayan sokakta kalabilir" diyen TÜROFED başkanı Ayık, otellerdeki doluluk oranının kısa sürede yüzde yüzü bulacağını belirtirken vatandaşların yola çıkmadan önce mutlaka rezervasyon yaptırmaları gerektiğini aksi takdirde sokakta kalabileceklerini söyledi.
 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran’a göreyse, hükümetin bayram tatilini uzatma kararı esnafın ve turizmcilerin ihtiyaç duyduğu hareketi yaratmak için doğru bir adım oldu. Rezervasyon yaptırmanın önemini vurgulayan Duran, şunları kaydetti:

"Tatil açıklanmadan önce '500 bin civarında hareket olur' diyorduk, izinle beraber bu 1 milyon 200 bin civarı olabilir. Çünkü dönem de yoğun. İnsanların bugünden, yarına kalmadan rezervasyonlarını en iyi şekilde yapmaları gerekiyor, Ramazan Bayramı'nda da son dakikaya kalanlar yer bulamadı. Ulaşım için de uçak ve otobüs biletlerini alsınlar. En fazla yoğunluğun Antalya, Bodrum ve Çeşme'de olacağını tahmin ediyoruz. Oteller yüzde 100 dolacak. Oteller, küçük işletmeler, butik oteller, iyi iş yapacak. Beklenen yoğunluk esnafa da büyük katkı sağlayacak."