Google+

Arama formu

Kuzey Kore krizi büyüyor!

Çin, Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlatma planına ilişkin, ilgili taraflara soğukkanlı olmaları ve durumu daha karmaşık hale getirmekten kaçınmaları çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, olağan basın toplantısında, bir gazetecinin "Japonya ve Güney Kore’nin Çin’e Kuzey Kore’nin füze fırlatma planını iptal etmesi yönünde çağrı yapmasına" ilişkin Pekin yönetiminin görüşünü sorması üzerine, "Çin, konuya ilişkin duruşunu net bir şekilde ortaya koymuştur" diye konuştu.

Kuzey Kore’nin fırlatacağını açıkladığı uzun menzilli füze planına ilişkin bu ülke, Rusya, ABD ve Güney Kore yetkilileri ile fikir alışverişi yaptıklarını belirten sözcü Hong, "Kore yarımadası ve Kuzeydoğu Asya bölgesinde istikrar ve barışın sürmesi herkesin ortak menfaati ve ortak sorumluluğudur" diye konuştu.

Hong ayrıca, "Umuyoruz mevcut durumda ilgili taraflar soğukkanlılığını korur ve problemin büyümesi ya da karmaşık bir hal almasından kaçınılır" dedi.

Çin, daha önce bu hususta "endişeleri olduğunu" dile getirmişti. Bu durum Çin basınında "Çin’in Kuzey Kore’ye uyarısı" olarak yorumlanmıştı.

Kuzey Kore’nin batı sahilinden 12-16 Nisan tarihleri arasında fırlatılması planlanan Unha-3 füzesinin Okinava bölgesinin bazı kısımları da dahil olmak üzere Japonya’nın batısındaki hava sahasından geçmesi bekleniyor.

Diğer yandan sözcü Hong, Mali’de meydana gelen darbeye ilişkin de Çin tarafının yorumunun sorulması üzerine, "Darbe yoluyla yönetimin yetkilerinin elinden alınmasına karşı" olduklarını belirtti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr