Google+

Arama formu

‘A la carte AB olmaz’

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, İngiltere Başbakanı’na “AB her ülkenin seçim yapabileceği a la carte bir menü değildir” dedi

Avrupa Birliği’nin (AB) tarihini şekillendirmiş siyasi ve ekonomik birlik arayışının daima dışında kalmak istemiş İngiltere bu kez Fransa’dan ‘uyarı aldı’.

Kıta Avrupası’yla birliğe mesafeli duran İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, Brüksel’e devredilmiş bazı yetkileri geri almayı hedefleyen ‘daha iyi bir anlaşma’ istemesini eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ‘AB’nin üye devletlerin isteklerine göre yetkilerinin devrine karar verdikleri bir a la carte menü olmadığına’ vurgu  yaptı. İngiltere’nin üyeliğinin şartlarının tekrar müzakere edilemeyeceğinin sinyalini veren Hollande bir basın toplantısında “Yetkileri ülkeye iade etmek mi? Bir ülke AB’ye girdiğinde bu ömür boyudur. Anlaşmalar uymak içindir. Tartışma yapılabilir ama Avrupa devredilen yetkilerin geri alındığı bir Avrupa değildir. Menüden dilediğinizi seçebileceğiniz bir Avrupa yok” dedi.

İngiltere çalışanların haklarında AB müktesabatı dışında yasamaları sürdürmeyi planlasa da Almanya ve Fransa bunun haksız rekabet yaratacağını söyleyerek karşı çıkıyor.

Kaynak: Milliyet