Google+

Arama formu

Letonya başbakanı istifa etti

Letonya'nın başkenti Riga'da geçtiğimiz hafta bir süpermarketin çatısının çökmesi sonucu 54 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine başbakan istifa etti.

Ülkenin 1991'de bağımsızlığını kazanmasından sonra yaşadığı en büyük trajedi sebebiyle Başbakan Valdis Dombrovskis, istifasını cumhurbaşkanına sundu.

Cumhurbaşkanı Andris Berzins, istifayı kabul etmesi durumunda geçici bir başbakan belirleyerek hükümeti kurma görevini ona verecek. Göreve 2009 yılında gelen Dombrovskis, IMF'nin talep ettiği kemer sıkma politikalarını uygulamıştı.

Yerel haber ajansı BNS'nin aktardığına göre, Dombrovskis düzenlediği basın toplantısında, "Yaşanan trajediyle ilgili siyasi sorumluluğu üstlendiğimi ve başbakanlık görevimden istifa ettiğimi duyuruyorum" dedi.

Başbakan'ın sözcüsü Martins Panke de Reuters'a yaptığı açıklamada haberi doğruladı.
 

Letonya başbakanı istifa etti

DEVLET BAŞKANI "CİNAYET" DEDİ

Letonya'nın başkenti Riga'da geçtiğimiz hafta yaşanan kazada alışveriş merkezinin çatısı çökmüştü. Olayla ilgili hükümet ağır eleştiri altında kalmıştı.
Devlet Başkanı Andris Berzins, faciayı "cinayet" olarak yorumlamıştı.

Binanın çatısının neden çöktüğü halen bilinmiyor. Ancak polis inşaat süreciyle ilgili bir soruşturma başlattı.

Yerel basında işçilerin tek katlı alışveriş merkezinin çatısında bir kış bahçesi inşa etmekte olduğunu aktardı.

ÖRNEK GÖSTERİLİYORDU

Yaklaşık 10 yıldır Avrupa Birliği üyesi olan Letonya'nın Ocak 2014'te euro bölgesine dahil olması bekleniyordu.
Mali tedbir ve ekonomik toparlanma bakımından örnek gösterilen Baltık ülkesinde başbakanın istifası, siyasi kriz anlamına geliyor.

Mynet