Google+

Arama formu

Letonya'da Rusça referandumu

Letonyalılar Rusça'nın ikinci resmi dil olup olmayacağına karar verecek.

Letonya'da yarın, Rusça'nın ikinci resmi dil olup olmaması konusunda referandum düzenlenecek.

2,1 milyon nüfuslu Baltık ülkesinde nüfusun üçte birini Rusça konuşanlar oluşturmasına rağmen referandumda Rusça'nın ikinci resmi dil olarak kabul edileceği sanılmıyor.

772 bin dolayında kişinin oy kullanabileceği referanduma ön ayak olan Anadil hareketinin başkan yardımcısı Vladimir Linderman, Rus vatandaşlarının 20 yıldır yetkililerin asimilasyon girişimlerine ya da ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kaldığını, referandumun onlara cevap olacağını söyledi.

Linderman da Rusça'nın resmi dil olarak kabul edilmeme ihtimalini kabul etmesine rağmen, güçlü bir katımla çıkacak sonucun bir mesaj olacağını belirtti.

Yüz binlerce Rus, Belaruslu ve Ukraynalı Sovyet rejiminin nüfus göçü sırasında Letonya ve diğer Baltık ülkelerine gönderilmişti. O dönemde Rusça geçerli dil olmasına rağmen, Hint-dil ailesinin farklı bir kolu olan Letonya dili de çok az kullanılıyordu.

Ancak Letonya'nın bağımsızlığının ardından vatandaşlık için Letonya dili ön şartı konuldu. Rusça konuşan pek çok kişi buna direndiği için yaklaşık 300 bin kişinin halen vatandaşlığı bulunmuyor, dolayısıyla bu kişiler yarınki referandumda oy kullanamayacak.

Kaynak: haberturk.com