Google+

Arama formu

Londra metrosunda patlama meydana geldi

İngiltere'nin başkenti Londra'nın batısındaki Parsons Green istasyonunda patlama meydana geldi. İngiliz basını, yolcuların yüz ve vücudunda yanıklar olduğunu bildiriyor. Patlamanın grerçekleştiği yere tehlikeli bölge müdahale ekibinin yanı sıra ağır silahlı polisler, ambulanslar, itfaiye ve bir helikopter gönderildi. Yetkililer halka sakin olma çağrısı yaparken, polis de bölgeden uzak durma çağrısı yaptı.

Bazı yolcular yüzlerinde yanıklar olduğuyla ilgili açıklamalar yapıp, fotoğraflar paylaşıyorken; bazı yolcular da panik halinde kaçarken vücutlarında ezilmeler meydana geldiğini belirtiyor. BBC Londra temsilcisi Riz Lateef, patlama esnasında işe gitmek üzere bu istasyonda bulunduğunu bildirdi ve patlama olduğunu duyan yolcuların birbirini ezerek metrodan canhıraş bir şekilde çıkmaya çalıştıklarına tanık olduğunu belirtti. 

Günde ortalama 5 milyon kişinin kullandığı Londra metrosunda 2005 yılında da El Kaide'nin üstlendiği bir patlama meydana gelmiş ve 52 kişi hayatını kaybetmişti. Bugün gerçekleştirilen saldırıdan ölüm haberi gelmezken, ağır silahlı polisler ve sağlık yetkilileri 08.20'de gelen ihbar üzerine olay yerine giderek yaralılara müdahalede bulunmaya başladı. Londra Ambulans Servisi "Yaralanmaların gerekçesini ve ciddiyetini değerlendirme aşamasındayız. Buna öncelik veriyoruz" ifadesini kullandı. 

Olay sonrası patlamanın olduğu vagonda çekilen fotoğrafta, yanan bir kovanın içindeki kablolar dikkat çekti. Ancak ilk tahminlere göre kovanın zarar görmemiş olması patlamanın bu şekilde gerçekleştirildiği yönündeki iddiaları zayıflatıyor. Polis henüz olayla ilgili detay vermezken saldırının bir terör saldırısı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.Güvenlik güçleri olayla ilgili bilgi sahibi olanların kendilerine ulaşması için sürekli çağrıda bulunuyor.