Google+

Arama formu

Macaristan'ın saatli bombası: Evsizler

Ekonomik kriz, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de evsiz sayısını hızla tırmandırıyor. Şimdilk yoksul kesimi etkileyen evsizlik problemi, yakında orta sınıfları da vurabilir. Budapeşte'den Nick Thorpe'un izlenimleri.

Ana cadden bakınca görünmüyorlar. Evsizlere sığınacak bir yer sağlayan konteynerler, beş yıldızlı bir otel ile tren istasyonu arasında sıkışıp kalmış küçük bir bahçeye kurulu.

Kalanların çoğu, yaşlı insanlar. Yıllardır köprü altında yaşadıktan sonra, kendilerine uzatılan her lokma için minnettarlar.

Geçen Aralık bu yandan, başkent Budapeşte'nin sokakları, evsizlere yasak.

İki kez sokakta yatarken yakalandın mı, cezası hapis olabiliyor.

Evsizler için sığınma yerleri kuruluyor kurulmasına ama, gün be gün artan bu probleme yanıt vermek giderek zorlaşıyor.

Evsizlere yardım için kiliseye bağlı bir hayır kurumunda çalışan Miklos Vecsei, ''Hükümet gibi bizim de evsizlik konusundaki politikamız sıfır hoşgörü üzerine kurulu.'' diyor. ''Ama çözüm konusunda farklı düşünüyoruz.''

Miklos Vecsei, Budapeşte'de evsizlere sağlanan sığınakların dolma noktasına geldiğini söylüyor.

Macar başkentinde tahminen 10 bin evsiz olduğunu söyleyen Vecsei, bunların yaklaşık yarısının kent içinde, kalan yarısının ise kentin çevresindeki ormanlık arazide, oyuk ve mağaralarda yaşadığını belirtiyor.

Yasa yetersiz
Hükümetin parlamentodan geçirdiği yasanın, sorunun kökenine inmediği inancında.

Miklos Vecsei, ''Her evsizin hikayesi birbirinden farklı.'' diyor. ''Onları topluca cezalandırarak, sokaklardan men ederek, bir yere varamazsınız.''

Obuda mahallesindeki evsizler sığınağında Antal Jonas, hamile karısı ile birlikte kalabileceği bir yer aradığını, ama hala bulamadığını söylüyor. Şu an o bir yerde, karısı başka bir yerde kalıyor.

Çocukları doğduğu zaman, birlikte kalabilecekleri bir oda istiyorlar.

Antal Jonas, 10 yıldır evsiz olduğunu anlatıyor.

Arada bir iş bulduğu oluyormuş, inşaatlarda, ya da sokaklara kablo döşemek gibi... Fakat son aylarda, giderek daha az iş çıktığını söylüyor.

Macaristan'daki kriz sadece yoksul kesimi değil, orta sınıfı da etkiliyor.

İsviçre frangıyla konut kredisi almış bir milyonu aşkın kişi, hükümetin devreye girerek döviz kuruna müdahale etmesine karşın, borçlarını ödemekte zorlanmaya başladı.

Hayır kurumunda çalışan Miklos Vecsei, ''Konut kredileri saatli bir bomba gibi, henüz patlamadı.'' diyor.

Bir-iki yıl içinde konut kredisi mağduru orta sınıftan Macarların kendilerini sokakta bulabileceğini söyleyen Vecsei, ''Borcunun altından kalkamayanlar yakınlarından, akrabalarından borç para alıyor. Ya da evini bırakıp kalacak bir oda için yalvarıyor. Ama borçları başkalarından borç alarak ödemenin de gelip dayanacağı bir nokta var. Aileler, hem maddi hem de psikolojik açıdan bu yükün altından kalkamaz hale gelecek.'' diyor.

Miklos Vecsei, boş bir araziye kurulmakta olan yeni konteyner-evlerle ilgilenmeye gidiyor.

''Yakında, 30 kişiye daha sığınacak bir yer sağlayabileceğiz.'' diyor...

Kaynak: Nick Thorpe - BBC Budapeşte