Google+

Arama formu

McDonald's olimpiyatlardan çekiliyor

ABD merkezli ünlü fast-food zinciri McDonald's, 1976 yılından bu yana sponsorluğunu üstlendiği olimpiyat oyunlarına verdiği desteği sonlandırma kararı aldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından yapılan açıklamayla; McDonald's'ın, sözleşmenin bitmesine henüz 3 sene daha olmasına rağmen, olimpiyat oyunları sponsorluğuna nokta koyduğu bildirildi. IOC ile McDonald's'ın konuyla alakalı olarak karşılıklı anlaştıkları bilgisine de yer verilen açıklamada, McDonald's'ın bundan öyle farklı iş önceliklerine odaklanma amacıyla bu kararı aldığı kaydedildi.

Diğer yandan, McDonald's'ın 2018 Şubat ayında Güney Kore'de düzenlenecek olan 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları'na sponsorluk yapacağı da ifade edildi. İlk kez 1976 yılında Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları'na sponsorluk desteği veren McDonald's, olimpiyat oyunları sponsorluk anlamasını 2012 senesinde 2020'ye kadar uzatmıştı.

McDonald's ile birlikte son zamanlarda olimpiyat oyunlarından ayrılan sponsorlara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Uluslararası otel zinciri Hilton, ABD'li iletişim firması AT&T ile Citigroup, olimpiyat oyunlarındaki farklı sponsorluklarını son dönemde sona erdirmişlerdi.

Açıklamada ayrıca, kâr amacı gütmeyen IOC'nin elde ettiği gelirlerin %90'ını dünya genelindeki sporculara ve spor organizasyonlarına dağıttığına dikkat çekilirken, bu miktarın ortalama olarak günlük 3,25 milyon dolara, yani yaklaşık 11 milyon 400 bin liraya karşılık geldiği de belirtildi.