Google+

Arama formu

Meksika'da 8.1 büyüklüğünde deprem

Meksika'nın güneyindeki Theantepec Körfezi açıklarında 8.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Pasifik Okyanusu açıklarında gerçekleşen sarsıntı 1050 metre mesafede bulunan başkent Mexico City'deki binaları bir dakikayı aşkın süre şiddetli şekilde salladı. Meksika’da gece yarısı meydana gelen deprem sonrasında başkentte ve yakınlarında halk sokaklara döküldü. Şu ana kadar depremde beş kişinin hayatını kaybettiği ve sayının artmasından endişe duyulduğu da gelen bilgiler arasında.

Reuters ve AP haber ajansları, binaların bir dakikadan fazla şiddetli şekilde sallandığını ve kentte insanların koşarak dışarı çıktığını bildiriyor. Ülke genelinde alarmların çaldığı bazı yerlerde elektriklerin kesildiği bildiriliyor. Meksika'dan ilk fotoğrafları da Reuters paylaştı, fotoğraflarda insanların pijamalarıyla sokağa fırladığı ve panik içinde oldukları görülüyor.

Altı ülkeye tsunami uyarısı 

Tsunami Gözlem Merkezi, yerin 33 kilometre altında gerçekleşen yıkıcı depremin ardından, en büyüğü 0,7 metre yüksekliğinde dalgalar gözlendiğini belirtti. Meksika dışında bölgedeki beş ülkeye de tsunami uyarısı verildi. Bu ülkeler depremin de şiddetli bir şekilde hissedildiği Guatemala, Honduras, Belize, Nikaragua ve El Salvador. Tsunami dalgalarının yaklaşık üç saat içinde kıyıya ulaşması bekleniyor. Dalgaların halihazırda 70 santimetreyi bulacağı bildiriliyor.

Reuters ayrıca, bu depremin 1985 yılından bu yana bölgeyi vuran en büyük sarsıntı olduğunu aktarıyor. 1985 yılında gerçekleşen deprem, binlerce insanın ölümüne ve binaların yıkılmasına yol açarak bölgede büyük tahribat yaratmıştı.