Google+

Arama formu

Mısır karıştı: 4 ölü 150 yaralı

Kahire'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile muhalifler arasında çıkan çatışmalarda Mısır basını 4 kişinin öldüğünü, 150 kişinin de duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önündeki çatışmaların dışında, Süveyş ve İsmailiye'de, Hürriyet ve Adalet Partisi merkezleri ateşe verildi. Muhalifler, Cumhurbaşkanı Mursi'nin kararını geri almasında ısrar ederken, Mursi'nin geri adım atmması durumunda Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yeniden toplanmaları bekleniyor.

Kahire'de dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplanan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi muhaliflerine karşı bugün de Mursi yanlıları aynı bölgede toplandı. Mursi yanlıları ile karşıtları arasında Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde çıkan çatışmalarda 4 gösterici ölürken, 150 kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayının bulunduğu Mergani caddesini dolduran Mursi taraftarları ile alana gelen muhalifler arasında çıkan çatışmada Roksi Meydanı savaş alanına döndü.

Göstericiler birbirini taş yağmuruna tutarken, alanda polis olaylara müdahale etmekte güçlük yaşadı. Mergani caddesi'nde iki grup çatışmaya başlarken, Muhalifler, ellerindeki biber gazı ve moltof kokteylleri ile hükümet yanlılarına saldırırken, çöp kutularını da ateşe verdi. Olayların ilk başladığı andan itibaren bölgede bulunan Doğan Haber Ajansı Kahire temsilcisi olayları an ve an görüntüledi. Margani caddesinde başlayan çatışmalar, Roksi meydanına taştı. Roksi meydanında yüzlerce muhalif ile hükümet yanlısı taşlar ve sopalarla birbirlerine girdi. Göstericiler atılan taşlardan korunmak için, karton kutuları ve demirleri barikat olarak kullanırken, çatışmların yaşandığı bölgede bulunan onlarca araç zarar gördü. Olaylar sırasında Mursi taratarlarının arasında kalan bir kişi de feci şekilde dövüldü. Yaşanan çatışmalar sonucunda 1 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına aldındı.

Kaynak: DHA - Metin Turan