Google+

Arama formu

Mısır'da çekirge istilası

Mısır'ın kuzeyindeki Sina yarımadasını çekirgelerin istila ettiği bildirildi.

Tarım Bakanlığı yetkilisi, Sina'nın kuzeyini çekirge sürülerinin istila ettiğini, çekirgelerin Ariş'in batısına ve Mısır-Gazze sınırına yöneldiklerini belirtti.

Çekirgelerin Sina'dan geçerek Gazze'ye ve İsrail'e gitmesinin beklendiği kaydedildi.

Öte yandan Gazze'deki Filistin Hükümeti Tarım Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Şubat ayı başlarından itibaren Mısır'da tarım arazilerini istila eden çekirge sürülerinin Gazze'ye gelmediği, Bakanlığa bağlı yetkililerin sınır bölgelerinde yaptığı taramalarda çekirge sürülerine rastlamadığı ifade edildi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Tarım Bakanlığı Bitki Koruma Bürosu Müdürü Salih Behit ise, Mısır'ın sınır bölgelerinde bulunan çekirgelerin hava şartları nedeniyle yakında Suudi Arabistan'a gideceklerini öne sürdü.

Behit, Tarım Bakanlığı'nın beklenmedik çekirge istilalarına karşı hazırlık yaptığını, uluslararası sivil toplum kuruluşları ile dayanışma içinde gerekli tarım ilaçlarının sağlandığını söyledi.

BUNUN BİR İŞARET OLDUĞUNA İNANIYORLAR

İsrail'in gündeminde bu esrarengiz olay var. Sina Yarımadası'ndaki Mısır'ı çekirgeler istila etti Yahudi Devleti İsrail'i ise büyük bir telaş sardı.

Mısır, devasa bir çekirge istilasına uğramış durumda... Aynı İncil'deki felaketlerden birini anımsatan çekirge istilası İsrail'i oldukça korkutuyor. İstilanın kendi ülkelerine de sıçrama ihtimalinden korkan İsrailliler için işin bir ilginç boyutu daha var.

Çekirge istilası tam da Yahudilerin Mısır'dan kaçışının kutlandığı 'Hamursuz Bayramı'nın ertesine denk geldi. İsrail'de yaşayan pek çok Yahudi, bunun bir tür işaret olduğuna inanıyor.

Özellikle tarım alanlarını yok ettikleri için ekonomiye büyük darbe vuran çekirge istilaları ülkeler için büyük tehlike arz ediyor.

İNCİL'DE ÇEKİRGE FELAKETİ

Hristiyanların kutsal kitabı İncil'de, Tanrı'nın Mısır'ı Yahudileri sürgü ettiği için cezalandırdığı yazılır. Tanrı'nın Mısır üzerine gönderdiği 10 felaketten bir tanesi de çekirge felaketidir.

Kaynak : Sabah / Dünya