Google+

Arama formu

Mısır’da demokrasi yerine şeriat

Mısır’da isyanı dindirmek için acilen yeni anayasa taslağı oylamaya sunuldu. Taslakta ‘şeriat’ maddesinin korunması liberalleri kızdırdı

Mısır’da kendisini dokunulmaz kılan bir kararnameye imza atarak ülkede isyana neden olan Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, krizi dindirmek için adımlar atsa da gerilimi azaltmayı başaramıyor.

Yasal boşuktan doğan krizi çözmek için dün yeni anayasayı yazmakla sorumlu Anayasa Hazırlık Komisyonu, acilen taslak metni tamamlayarak oylamaya sundu.  Ancak liberal, sol ve Hıristiyan grupların “adaletsiz sandalye dağılımı” olduğunu savunarak çekildiği Komisyon’da Müslüman Kardeşler ve diğer İslamcı gruplar çoğunluğu oluşturduğu için, bu adım muhalefette daha büyük bir öfke yarattı.

Sivil itaatsizlik çağrısı
Liberal ve solcu gruplar, Mursi’nin 21 Kasım’da açıkladığı anayasal düzenlemelerin veya Anayasa Hazırlık Komisyonu tarafından hazırlanan yeni anayasa taslağının referanduma sunulması durumunda ‘sivil itaatsizlik’ başlatacaklarını duyurdu.

Anayasa Partisi (AP) Genel Sekreteri Ahmed Derrac ise anayasa taslağının bir an önce hazırlanıp referanduma gidilmesinin ülke için tehlike oluşturduğunu belirterek bütün vatansever grupların sivil itaatsizlikle buna karşı çıkması gerektiğini vurguladı. “Mısır Halk Akımı” platformu Başkanı Hamdin Sabbahi, “Mısır halkı iki şeyden birini seçmek zorunda bırakılmayı kabul etmeyecektir. Halk, ne yeni diktatörün istibdat yönetimine boyun eğmeyi ne de kusurlu anayasayı kabul eder” dedi.

Referanduma sunulacak
Anayasa taslağı da liberallerin endişelerini artırır nitelikte. Liberallerin üzerinde düşünülmesini ve değiştirilmesini istediği “şeriat” maddesi taslakta korundu. Mısır Anayasası’nın 2’inci maddesinde “Devletin dini İslam’dır. Şeriat kuralları yasanın ana kaynağıdır” deniliyor. Taslağın geçmesi için Komisyon’un yüzde 77’sinin onayı gerekiyor. ikinci tura kalırsa yüzde 57 yeterli olacak.

Oylamanın tamamlanmasından 24 saat sonra tekrar toplanacak olan Komisyon, reddedilen maddeleri tekrar görüşecek. En geç 30 gün içinde de referanduma sunulacak. Mısır’da dün protestolar devam etti, başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’ndaki oturma eylemi de sekizinci gününe girdi. Tahrir’e polisin göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulunması üzerine göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Mısır’da gösterilerde bugüne kadar iki kişi öldü.

Mursi’ye göre hava hoş
Ülkesinde isyanla boğuşan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ABD’nin saygın haber dergisi TIME’ın bu haftaki kapağında yer aldı. Dergi, “Ortadoğu’daki en önemli adam” olarak nitelendirdiği Mursi ile röportaj yaptı. Mursi protestolar üzerine ülkede bir sorun olmadığını belirterek “Mısırlılar özgürdü. Seslerini yükseltiyorlar, cumhurbaşkanına karşı çıkıyorlar. Artık yeni bir Mısır var” dedi. TIME ise Mursi’nin görüşüne karşı çıkarak “artık ülkesini ne yöne götürdüğünün bilincinde değil” yorumunu yaptı.

Kaynak: Milliyet