Google+

Arama formu

Mısır'da din çatışması: 23 ölü

Mısır'da, Hüsnü Mübarek rejimini deviren ayaklanmanın merkezi olan Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı, bu kez 'din çatışmasına' sahne oluyor: 23 ölü

Başkent Kahire’de, Asvan kentinde ruhsatsız bir kilisenin valilik tarafından yıkılmasını protesto için sokaklara çıkan yaklaşık 4 bin Hristiyan Kıpti, güvenlik güçleri ile çatışıyor.

Halen devam eden çatışmalarda, ilk belirlemelere göre 23 kişi öldü 150’den fazla kişi de yaralandı. Mısır medyası, olayların kontrolden çıktığını ve askerin göstericiler üzerindeki kontrolünü kaybettiğini ileri sürüyor.

Mısır televizyonuna saldırıldığı kaydedilirken, bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildiğini açıklayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini belirttiler.

Tahrir Meydanı'ndan Abdulmenem Riyad Meydanı'na kadar konuşlanan Hristiyan göstericilerin, polis ve ordu birliklerine taş ve sopalarla saldırdıkları, 'baltacı' tabir edilen suç gruplarının da, polis ve askerin bulunduğu Enformasyon Bakanlığı önünde ellerinde satır, bıçak gibi kesici aletler ve odunlarla protestoculara saldırdıkları belirtildi.

Hristiyan protestocuların gösterisine çok sayıda Müslümanın da destek verdiği belirtilirken, Müslüman ve Hristiyanların güvenlik kuvvetleri ve baltacı adlı suç gruplarına karşı beraber çatıştıkları kaydedildi.

Mısır İçişleri Bakanlığı'nın gösterileri bastırması için bölgeye gönderdiği polislerin, olayların yaşandığı Abdulmenem Riyad Meydanı'na giremeden geri döndükleri, ayrıca, Mısır ordusunun çatışmaların yaşandığı alanı zaman zaman helikopterle denetlediği de ifade edildi.

DİN ADAMLARI DEVREDE

Bu arada olayların yatıştırılması için din adamlarının devreye gireceği açıklandı.

Olayların Hristiyan-Müslüman çatışmasına dönüşmemesi ve şiddetin durdurulması için El Ezher Şeyhi Ahmet El Tayyib ve Mısır Kıpti Patriği Baba 3. Şenuda telefonda görüştü.

Mısır televizyonunun haberine göre, El Ezher ve Kıpti Kilisesi çatışmalara son vermek üzere bir açıklama yapacaklar. Kilise ve El Ezher'in göstericilere çağrıda bulunması bekleniyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr