Google+

Arama formu

Mısır'da gösteriler sürüyor

Mısır’da muhalifler, ünlü Tahrir Meydanı’nda "Son fırsat" gösterileri yaparak, ülkede iktidarda olan Yüksek Askeri Konsey’i yetkilerini sivillere devretmeye zorlarken, başkent Kahire’nin Abbasiye bölgesinde toplanan ordu yanlıları, askere destek gösterisi düzenliyor.

Tahrir Meydanı’ndaki gösterilere sol, laik, sosyalist ve liberal grupların yanı sıra bazı Selefi hareketleri ile İslami Cemaat Hareketi katılıyor.

Ülkedeki Yüksek Askeri Konsey’in iktidarı sivillere bırakmasını ve ordunun bir an önce kışlasına çekilmesini isteyen onbinlerce gösterici, Yüksek Askeri Konsey Başkanı Maraşal Hüseyin Tantavi aleyhine sloganlar attı.

Tahrir Meydanı’ndaki gösterilere katılmayan Müslüman Kardeşler Örgütü ise El Ezher Camii önünde Filistin’e destek gösterisi düzenliyor. Mescidi Aksa ve Kudüs için El Ezher Camii önünde toplanan Müslüman Kardeşler Örgütü üyelerine Uluslararası Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Karadavi de destek veriyor.

Yüksek Askeri Konsey’in merkezinin bulunduğu El Abbasiye semtinde ise on binlerce gösterici orduya destek için yürüyor. Ordu lehine sloganlar atan göstericiler seçimlerin zamanında yapılmasını isteyerek, askerlerin geçiş döneminde ülke yönetiminde kalmasını istediklerini dile getirdi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr