Google+

Arama formu

Mısır'da sular durulmuyor!

Mısır'da 76 kişinin hayatını kaybetmesine yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden olan Port Said kentinde oynan Al Masry'nin Al Ahly'yi 3-1 yendiği maçtan sonra çıkan olaylarla ilgili olarak Mısır meclisi olağanüstü toplandı. Oturumda İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ve Mısır savcısı Mustafa Süleyman'ın istifası istendi.

Çatışmalar sürüyor
Maçtan sonra çıkan olayların ardından Mısır televizyonu önünde El Ehli futbol takımı taraftarlarıyla çevre sakinleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

Ayrıca başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı ile İskenderiye kentinde de Port Said’de meydana gelen olayları protesto etmek isteyen muhaliflerin gösteri yaptığı bildirildi.

Bu arada Port Said savcılığının otopsi yapmak üzere bazı cesetleri beklettiği öğrenildi. Mısır Devlet Televizyonu, Port Said kent merkezinde durumun sakin olduğunu açıkladı.

Mısır Borsası yüzde 4.6 değer kaybetti

Kahire Borsası, Mısır’ın Port Said kentinde bir maçtan sonra çıkan ve 74 kişinin ölümü, binden fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından yüzde 4,6 değer kaybetti.
Kahire Borsası’nın göstergesi EGX-30 endeksi açılışta yüzde 4,6 oranında değer kaybederek 4.688 puana geriledi.
Mısır’ın yarı resmi El Ahram gazetesi, Mısır Halk Meclisinin, olayları görüşmek üzere bugün olağanüstü oturum düzenleyeceğini duyurdu.

3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Olayın ardından ülkede üç gün ulusal yas ilan edildi.

Olayı eski rejimin yanlıların sebep olduğu bildiriliyor. Müslüman Kardeşler'in resmi sözcüsü Dr. Mahmud Gazlan, "Ülkede ciddi bir güvenlik sorunu var. Maç sonrası yaşanan olaylar, tamamen organize ve planlı eylemlerdir. Mübarek döneminden kalma üst düzey polis yetkilileri ve askerler, devrimi yapan halkı cezalandırıyor." dedi.

Olayda hayatını kaybedenlerin cenazelerinin yakınlarına teslim edilmesi bekleniyor. Güvenlik tedbirleri artırıldı. Mısır borsası 10 milyar Mısır cünehi zararla kapandı. Dün yaşayan olaylardan dolayı Port Said kentinde protesto gösterileri düzenleniyor. Sabah saatlerinde Mısır televizyonu önünde bulunan göstericiler bir spikerin binaya girişlerini engelledi. Muhendis semtindeki Sfenks meydanında da bugün protesto gösterilerinin düzenlenmesi bekleniyor.

Kaynak: milliyet.com.tr