Google+

Arama formu

Mobil cihazlar üzerinden yapılan seyahat planları % 20’den fazla artış gösterdi

Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo, dünya çapında seyahat planlamaları ve satın alımlarında mobil tüketici davranışlarına ışık tutan Travel Flash Report’u yayınladı.
 
2014’ün ilk yarısında binden fazla seyahat sitesindeki aktivitelere dayanarak hazırlanan raporda öne çıkan dikkat çekici veriler ise şu şekilde sıralanıyor:
 
Küresel Bulgular:

  • Mobil cihazlar üzerinden yapılan rezervasyonlar (% 20), masaüstünden yapılan rezervasyonlara (% 2) oranla daha hızlı artış gösteriyor.
  • Akıllı telefonlar ve tabletler ile yapılan rezervasyonlar, toplam otel rezervasyonlarının % 21’ini oluşturuyor.
  • Sahibinden daire kiralama (% 34), en yüksek mobil penetrasyona sahip kategori olarak karşımıza çıkıyor.
  • Mobil rezervasyonların değeri, konaklama hariç diğer tüm alanlarda artış gösteriyor. Mobil cihazlar üzerinden yapılan ortalama rezervasyon değeri masaüstüne göre havayolu ulaşımında % 21, araç kiralama hizmetlerinde % 13 daha fazlayken, bu oran otel rezervasyonlarında masaüstüne göre % 30 düşüş gösteriyor.
  • Uygulama içi rezervasyonlar, toplam mobil rezervasyonların % 12’sini oluşturuyor.
  • Cihaza göre rezervasyon değeri kategorilere göre farklılık gösteriyor. iPad ile seyahat paketleri için yapılan rezervasyonlarda, herhangi bir Android cihazdan yapılan rezervasyonlara göre ortalama ABD 0 daha fazla harcanıyor. Ancak Android üzerinden yapılan uçak rezervasyonlarında, diğer tüm mobil cihazlardan yapılan rezervasyonlara oranla daha fazla para harcanıyor.

Bölgesel Bulgular:

  • Asya-Pasifik bölgesi, % 20’den fazla bir oranla mobil cihazlar üzerinden yapılan seyahat rezervasyonları konusunda başı çekiyor. Söz konusu oranla Asya-Pasifik, % 10’dan az oranı bulunan Brezilya ve Almanya’yı geride bırakıyor.
  • Gösterdiği % 42’lik artış ile Latin Amerika’nın, seyahat reklamverenleri için çevrimiçi rezervasyon konusunda en önemli sezonluk büyümeyi gerçekleştirdiği görülüyor. Söz konusu büyüme, Brezilya’da gerçekleşen 2014 FIFA Dünya Kupası ile aynı zamana rastlıyor.
  • Sezon süresince çevrimiçi seyahat acentelerinin rezervasyonları Avrupa ve Amerika’da % 50 artarken, söz konusu rezervasyonların değerinin % 19 azaldığı görülüyor. Otel sağlayıcıları için ise rezervasyon oranları 2014 birinci yarıyılında istikrar gösterirken en yüksek seviyelere ulaşılan aylar Şubat ve Haziran olarak belirtiliyor.