Google+

Arama formu

Motorsikletle 2 kıta - 31 bin kilometre

Pekin'den hareket ederek motorsikletle tek başına 2 kıta, 12 ülke 30 bin 700 km yol yapan ve herhangi bir lojistik destek almadan yolculuğunu tamamlayan 23 yaşındaki Mingjiao Lian, efsanevi motorsikletini Rahmi M. Koç Müzesi'ne park etti. 2012 Model Jianshe Yamaha 250 (JYM250-2A) marka motorsiklet sergilenmek üzere Rahmi M. Koç müzesindeki yerini aldı.

Mingjiao Lian, bu yıl Haziran ayında başladığı Asya’dan Avrupa ’ya uzanan barış yolculuğunu 20 Kasım’da İstanbul’da tamamladı. Pekin’den başladığı seyahatini Moğolistan, Rusya, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Almanya, Avusturya, İtalya, Yunanistan’ı geçerek en son İstanbul’da bitirdi. Son durağı İstanbul olan Çinli modern sanatçı ve fotoğrafçı Mingjiao Lian, daha önce de adını tek başına, bisikletiyle yaptığı Tibet sanat geziyle duyurmuştu. Lian’nın, galerilerde sergilenen eserlerinin bir kısmı Lushan deprem bölgesine bağış kampanyalarında kullanılmıştı.
 

Motorsikletle 2 kıta - 31 bin kilometre

Motorsikletin müzeye teslimi için Mingjiao Lian’ın, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyang’ın ve Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Ertuğrul Duru’nun katıldığı bir tören düzenlendi. Teslim töreni sonrasında konuşan 170 gün boyunca hep birlikte olduğu motorsikletini müzeye bağışlayan Mingjiao Lian, “ Kendimi çocukluğumdan itibaren hayallerimi gerçekleştirmeye adadım. 23 yaşındayım ve yıllar sonra çocuğumla birlikte gelerek ona yaptığım yolculuğu anlatırken bu motoru gösterebilecek olmak beni çok heyecanlandırıyor. Rahmi M. Koç Müzesi’nde, bu yaptığım yolculuğu hep hatırlatacak bir köşenin olacak olması benim için çok önemli. Bu geziye hayallerimin peşinden koşmak için çıktım. Çocukluğumdan beri tek idealim buydu. Tehlikeli bir yolculuktu bu yüzden kimseyi tehlike altına atmak istemedim ve tek başıma seyahate çıktım. Benim için işin en zor kısmı Çin’den harekete geçmekti. Vazgeçmekten çok korkuyordum. Geziye çıkabilmem için arkadaşlarım aralarında para topladılar. Yaklaşık 5 bin dolar destekleri oldu. Gezi bana motorum da dahil 25 bin dolara mal oldu. Şanslı bir insan olduğumu düşünüyorum çünkü gezi bittikten sonra evime uçakla dönmeyi düşündüm ama mortorsikletimi nasıl götüreceğimi bilmiyordum. Onu satmak istemedim çünkü 170 gün sonunda bir gönül bağım olmuştu. Çin konsolosluğuna ulaştım ve müzeye bağışlama yolunu onlar bana gösterdiler. Bundan dolayı çok mutluyum. Türkiye ’ye her zaman gelmek istiyorum. Yıllar sonra çocuklarımla burayı gezmeye geldiğimde onlara anılarımı anlatacağım. Gezerken kameram hep açıktı çektiğim görüntüleri yakında sizlerle paylaşacağım. Bu tarz gezilerim devam edecek. Daha fazla yer keşfetmek istiyorum’’ dedi.

Teslim töreni açılış konuşmasını yapan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang konuşmasında; “Çin ve Türkiye kökleri çok uzun tarihlere dayanan iki dost ülkedir. Çin-Türk sivil iletişiminde köprü görevi görecek olan bu motorsikletin Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenecek olması iki ülkenin dostluk simgesinin göstergesidir. Rahmi M. Koç Müzesi’ne böyle bir ortam hazırlamasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Haber: Radikal / HAZAL POLAT