Google+

Arama formu

Mübarek’in adamlarına af geliyor

Müslüman Kardeşler Mısır’ın kötü giden ekonomik gidişatını düzeltmek için yolsuzlukla elde edilen servetlerin iade edilmesi karşılığında affı gündeme aldı

Mısır hükümeti, ülkenin sıkıntıdaki ekonomisini düzeltmek için devrilen rejimin yolsuzluk suçlarıyla yargılanan üyeleri için af konusunu gündemine aldı. Bunun bir göstergesi olarak devrilen eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, eski rejimin bakanları ve yetkilileri, devletin himayesindeki El-Ahram gazetesinden aldıkları hediyelerin ederi kadar parayı bu hafta geri verdi. Mübarek ailesi, yıllardır aldığı lüks hediyeler karşılığında 2.73 milyon dolar, diğer yetkililer ise 47 milyon dolar iade etti. Fakat aktivistler yıllardır milyonlarca dolar değerinde parayı ele geçirdiği söylenen eski rejim yetkililerinin ödemede bulunarak yargılanmaktan kurtulmalarından endişe duyuyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, hükümetin devrilen rejimin üyeleriyle anlaşmak gibi bir niyetinin olmadığını dile getirirken, “devrimin öncelikleri” değişti iddiasında bulunanlar da var. Mursi’nin istifa eden Yasal ve Parlamenter İlişkiler Bakanı Muhammed Mahsub, 1997 tarihli Mübarek dönemine ait bir yasaya göre  yolsuzlukla suçlanan yetkililerin parayı iade etmesi halinde suçlamaların düşebileceğini hatırlatıyor. Mahsub “hükümetin eski yönetimin yozlaşmış üyeleriyle mücadeleyi yokuşa sürdüğünü” düşündüğü için istifa ettiğini dile getiriyor.

Medyaya baskı sürüyor
Ekonomik ve Sosyal Adalet Kurumu Başkanı Amri Adli, “Mübarek döneminin yozlaşmış ekonomi kurumlarının yeniden üretildiğini” dile getirirken bazı yetkililer ise Mısır ekonomisinin düzelmesi için bunun gerekli olduğunu iddia ediyor. Devlet gazetesi El-Ahram’ın İngilizce sitesinin 14 yıllık genel yayın yönetmeni Hani Şukrullah’ın erken emekliliğe zorlanması, Müslüman Kardeşler’in medyadaki etkisini artırma isteği olarak yorumlandı. Mursi iktidarında Müslüman Kardeşler yetkilileri gazetenin üst pozisyonlarında görevlendirildi.

Kaynak: Milliyet