Google+

Arama formu

Mursi yetkilerini iptal etti

Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi karşıtı 10 bin kişi, dikenli telleri aşarak cumhurbaşkanlığı sarayına ulaştı. Mursi ise geç saatlerde yaptığı açıklamada yetkilerini artıran kararnameyi iptal ettiğini duyurdu

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtları önceki gece başkent Kahire’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın çevresinde kurulan barikatı aşarak tekrar sarayın kapısına dayandı. Mursi’nin kendisini dokunulmaz kılan kararnamesi ve muhalefetin itiraz ettiği, yani anayasa taslağını referanduma sunma kararına karşı düzenlenen eylemlerde, yaklaşık 10 bin kişi önceki gün sabah saatlerinde sarayı 150 metre uzaklıktan çevreleyen dikenli tellerin önünde toplandı. Dikenli telleri aşmak için Mursi’yi koruyan Cumhuriyet Muhafızları ile uzun süre mücadele eden göstericiler gece geç saatlerde barikatı aşmayı başardı.

Zafer şerefine havai fişek
Telleri aşan göstericiler sarayı çevreleyen tankların üzerine çıkıp sloganlar attı.
“Mursi defol”, “Mursi istifa” ve “Anayasaya hayır” sloganları atan grup havai fişek gösterileri de yaptı. Muhalifler saraya çıkan yolları da kapattı. Dün sabah saatlerine kadar sarayın çevresinde bulunan muhaliflerden yaklaşık 100 kişi gösteriye devam etmek için kalırken diğerleri bölgeyi terketti.  Askerler sadece güvenlik önlemleri alarak gruba müdahale etmediği için çatışma yaşanmadı. Mursi karşıtlarının cumhurbaşkanlığı sarayı önünde kamp kurması nedeniyle sarayın etrafına dikenli teller çekilmiş ve tanklar konuşlandırılmıştı.

Mursi’den geri adım geldi
Bu arada Mursi’nin daveti üzerine, 54’ten fazla parti temsilcisi ve Mısır’ın önde  gelen isimlerinin katıldığı 11 saatlik diyalog toplantısının ardından yapılan açıklamada,  Cumhurbaşkanı’nın 22 Kasım’da aldığı ve yetkilerini artıran kararnameyi iptal ettiği açıklandı.

Erdoğan’dan  diyalog tavsiyesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasi gerilim yaşandığı Mısır’ın Cumhurbaşkanı Mursi ile telefon görüşmesi yaptı.

Erdoğan’ın telefon görüşmesinde Mısır’daki gelişmelerin Türkiye tarafından yakından takip edildiğine dikkati çekerek, Mısır’ın köklü tecrübesiyle mevcut sorunları aşabileceğine inandığını vurguladığı öğrenildi.

Kaynak: Milliyet