Google+

Arama formu

National Geographic : Türkiye ilk doğa yaşam belgeseli

National Geographic Channel Türkiye ilk doğa yaşam belgeseli projesini, Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ile birlikte hayata geçirdi. “Bozayının İzinde: Sarıkamış” belgeselinin ilk gösterimi 22 Aralık Pazar günü  Bosch Ev Aletleri sponsorluğunda Nat Geo’da yapılacak. Belgesel, Türkiye gösteriminin ardından tüm dünyada Nat Geo Wild kanalında yayınlanacak. Gerçekleştirdiği ilklerle anılan belgeselin en önemli başarılarından biri de, Türkiye’den Kafkaslar’a uzanacak Türkiye’nin ilk “Yaban Hayat Koridoru” projesini de dünyaya tanıtıyor olması.

Bozayının İzinde: Sarıkamış, Türkiye’de yaban hayata ilişkin çekilen ilk National Geographic Channel belgeseli olma özelliğini taşıyor. Projenin liderliğini yürüten isim olan ilk Türk National Geographic kaşifi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, National Geographic Channel ve Türkiye’nin buluştuğu projede anlamlı bir rol üstleniyor. Çekimleri Kars Sarıkamış ormanlarında tamamlanan belgesel, Nat Geo sayesinde Türkiye’nin yanı sıra dünyada 140 ülkede yaklaşık 140 milyon kişiye ulaşarak Sarıkamış’taki yaban hayatını bozayıların gözünden aktaracak.

Türkiye’de bozayılar konusunda yapılmış en kapsamlı araştırma çalışmasının belgeselleştirilmesi sayesinde, ülkemizin en büyük memeli kara hayvanı olan bozayıların ekolojilerine, daha etkin korunmalarına  ve insan - yaban hayat çatışmasının azaltılmasına ilişkin önemli bilgilere ulaşıldı. National Geographic Channel Türkiye tarafından çekilen belgeselin sunduğu veriler ışığında Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu tarafından projelendirilen Türkiye’nin ilk “Yaban Hayat Koridoru” projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın desteğini aldı. Bakanlık tarafından Sarıkamış ve Kafkas ormanları arasına 162 kilometre uzunluğunda ve 28 bin 542 hektar büyüklüğünde yeni bir muhafaza ormanı oluşturmak için çalışmalara başlandı. Türkiye’nin ilk, dünyanın ise sayılı yaban hayatı koridorlarından biri olan bu yeni orman ile vahşi hayvanlar için güvenli bir göç yolu için ilk adımlar atıldı.