Google+

Arama formu

Neruda’nın ölümündeki sır perdesi kalkıyor

Dünyanın en ünlü şairlerinden Şilili Pablo Neruda’nın ölümünün üzerindeki sır perdesinin aydınlatılması için mezarı açılacak

Aynı zamanda Şili Komünist Partisi’nin de önde gelen üyelerinden biri olan Neruda’nın zehirlendiği iddiaları yargıç Mario Carroza’yı harekete geçirdi.

1973’te yönetimi ele geçiren diktatör Augosto Pinochet’nin yaptığı darbeden sadece 12 gün sonra 23 Eylül’de gittiği hastanede ölen Neruda’nın askeri cunta tarafından öldürüldüğü iddiası ile açılan davada otopsi kararı alındı.

Şairin şöförü ve sekteri olan Manuel Araya’nın (65) 2011’de gittiği hastanede farklı bir ilaç enjekte edildiğini ve ardından Neruda’nun kalp krizi geçirdiğini söylemesi üzerine parti tarafından mahkemeye başvurulmasının ardından, incelemeler ışığı altında nihai kararın verileceği bildirildi.

Nazım’ın dostuydu
Araya, daha önce yaptığı açıklamada “Yıllarca kapıları çaldım ama kimse beni dinlemedi. Sürekli bu gerçekle öleceğimi düşündüm” diye konuşmuştu.

Partinin aksine ‘Pablo Neruda Vakfı’ şairin daha önce belirtildiği gibi prostat kanserinden öldüğünü düşünüyor.

İspanya Sivil Savaşı’nda Cumhuriyetçilerin safında görev alan Neruda 1945’te Şili Senatosu’na seçilmişti. Yaşamının son yıllarında ise Şili’nin Fransa Elçisi olarak görev almıştı. Nazım Hikmet’le yakınlığı ile de tanınan ünlü şair  “Onun (Nazım Hikmet) yanında biz şair olamayız” demişti.      

Kaynak: Milliyet