Google+

Arama formu

Nijerya’da Boko Haram saldırısında çok sayıda kişi hayatını kaybetti

Nijeryalı yetkililer, Boko Haram örgütünün ülkenin kuzeydoğusundaki bir kasabaya saldırarak çok sayıda kişiyi öldürdüğünü açıkladı. Gamboru Ngala kasabasına gerçekleşen saldırının 12 saat sürdüğü ve kasabadaki polis ve askerlerin, Boko Haram’ın geçen ay kaçırdığı 200’den fazla kız öğrenciyi kurtarma operasyonu kapsamında daha kuzeye, Çad Gölü çevresine gönderilmiş olduğu belirtildi. Ayrıca örgütün geçen ay kaçırdığı kız öğrencilere halen ulaşılamadığı ve Nijerya polisinin, öğrencilerin bulunması için verilecek bilgilere 300 bin dolar ödül koyduğu ifade edildi.

Kız öğrencilerin kurtarılması için ABD’den Nijerya’ya özel bir heyet gönderildiği ve heyette askerlerin yanı sıra, rehine pazarlığında uzman olan sivil personellerin de bulunduğu belirtildi. Fransa Dışişleri Bakanı da kurtarma operasyonu için güvenlik görevlisi gönderme teklifinde bulundu. İngiliz uzmanlardan oluşan ekibin de birkaç gün içinde Nijerya’ya ulaşması ve Nijeryalı yetkililere arama çalışmalarının koordinasyonu konusunda yardımcı olması bekleniyor.

Boko Haram’ın yerel dilde “Batı eğitimi haramdır” anlamına geldiği ve örgütün 5 yıldır Nijerya'nın kuzeyinde bir İslam devleti kurulması için silahlı mücadele verdiği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Barack Obama’nın, Boko Haram’ı “Bölgedeki en kötü terör örgütlerinden birisi” olarak tanımladığı bildirildi.
 

Nijerya’da Boko Haram saldırısında çok sayıda kişi hayatını kaybetti

(BBC)