Google+

Arama formu

Nijerya'da vahşet: Beş kişiyi kafalarını keserek öldürdüler

Nijerya’da aşırı İslamcı Boko Haram örgütünün merkezi Maiduguri şehrinde bazı evlere baskın düzenleyen saldırganlar, beş kişiyi kafalarını keserek öldürdü.
 
Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan şehrin sakinlerinden biri AFP haber ajansına, “Askerler götürmeden önce beş kafası kesilmiş beden gördüm” dedi. Ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada ise üç kişinin silahlı şüpheliler tarafından öldürüldüğü belirtildi. Ancak Nijerya ordusunun özellikle Boko Haram’la ilgili açıklamalarda, terörle mücadelede ilerleme kat edildiği izlenimini yaratmak amacıyla ölü sayısını olduğundan düşük gösterdiği biliniyor.
 
Açıklamada, “bölgenin kordona alındığı, üç şüphelinin gözaltına alındığı ve 10 kurşunla bir saldırı silahının ele geçirildiği” de belirtilerek, “İki silahlı kişi hayatlarını kaybetti, çatışma sırasında bir asker de yaralandı. Şüpheliler ordunun denetiminde ve çetenin kaçan üyelerinin yakalanması için çalışmalar sürüyor” denildi.
 
Görgü tanıkları ise saldırganların baskını saat 03.00 sularında düzenlediğini, ilk önce bir evde bir erkek ve oğlunu, sonra bir başka evde iki kişiyi, üçüncü bir evde de bir kişiyi öldürdüğünü söyledi. İfadelere göre beşinci kurban tarım bakanlığında çalışan üst düzey bir yetkiliydi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.
 
Kaynak: Hürriyet