Google+

Arama formu

Norveç İkinci Breivik Vakasını Ucuz Atlattı

Aşırı sağcı Anders Breivik’in 77 kişiyi öldürdüğü Norveç’te benzer saldırı planlayan bir kişi 10 saatlik insan avı sonucunda yakalandı

 
Norveç, 2011 yılında onlarca genci katleden aşırı sağcı Anders Behring Breivik kabusunu tekrar yaşama riskini atlattı. Norveç’te bomba eylemi yapacağı tehdidinde bulunan bir kişi 10 saatlik insan avı sounda yakalandı. 27 yaşında olduğu belirtilen kişinin İslam karşıtı olduğu ve saldırı planladığı ortaya çıktı.
 
Olay, Hönefoss kentinden başkent Oslo’ya giden bir otobüste üzerinde kurşun geçirmez yelek bulunan saldırganın telefonla konuşurken parlamento binasını bombayla havaya uçurmaya gittiğini söylemesiyle başladı. Bunu duyan otobüs şoförü polise haber verdi. Başkent Oslo’nun merkezi ve parlamento binası ağır silahlı polisler tarafından ablukaya alınırken önemli caddeler trafiğe kapatıldı.
 
Polis gece boyunca iki eve yaptığı baskın sonunda iki kişiyi gözaltına aldı. Ancak bu kişilerin olayla ilgisi olmadığı anlaşıldı. Ertesi gün öğle saatlerinde ise Oslo’nun Lambertseter semtinde bir eve daha baskın düzenleyen polis, aşırı sağcı ve İslam karşıtı Norveç Savunma Ligi (NDL) ve Avrupa’nın İslamlaşmasını Durdurun (SIOE) örgütü üyesi olduğu öğrenilen 27 yaşındaki bir Norveçliyi gözaltına aldı.
 
Polis, zanlının yakalandığı dairede, bir silah ve kurşun geçirmez yelek buldu. Bomba tehdidinde bulunan şahsın yakalanmasının ardından Oslo’daki abluka kaldırılırken, parlamento binası önünde polis koruması devam etti. Oslo polisi, ilk etapta 2.5 saat sorgulanan zanlının ifade verirken zorluk çıkarmadığı gibi avukat istemediğini açıkladı. Zanlının son 2 aydır Facebook ve Twitter hesabından “Kuvvetli bir şekilde hoşlanmadığım göçmen kökenli birini nasıl da öldürmek istiyorum” gibi nefret ve tehdit içeren sözler yazdığı, Norveç’in Pakistan kökenli Müslüman Kültür Bakanı Hadia Tajik’i taciz ettiği ortaya çıktı. Breivik 2011’de Utöya Adası’na ve Oslo’ya saldırı düzenleyerek 77 kişiyi öldürmüştü.

Kaynak: Milliyet