Google+

Arama formu

Ortalık fena karışacak

Gazze'ye ikinci filo gitti gidecek denilirken sanal aleme düşen, İsrail hükümeti çalışanlarınca da email yoluyla linki dağıtılan bir video... Youtube'daki bu görüntüde yer alan kişi, adının Marc olduğu, "eşcinsel olduğu için, yardım konvoyuna alınmadığı" iddiasında.

Marc, "Filonun organizatörlerinin Hamas destekçisi" olduğunu iddia ediyor, "Ancak Hamas'ın böyle homofobik bir tavır" sergileyebileceği suçlamasında bulunuyor.

Ancak videonun ses sisteminin kalitesi, kusursuz kurgu ve profesyonel teknik donanımlı olması sanal alemde bazı aktivistlerin dikkatini çekti. Önce, görüntüde adının Marc olduğunu söylenen kişinin kimliği sorgulandı.
Videodaki "Marc"ın da aslında, İsrailli oyuncu ve halkla ilişkiler uzmanı Omer Gershon olduğu iddia ediliyor.

Görüntüyü ilk paylaşan isimlerden birinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinde stajyer olarak çalışan Guy Seeman isimli bir genç olması, soru işaretlerini artırdı.

"Netanyahu hükümeti kamuoyu vicdanını filoya karşı manipüle etmek için kurmaca görüntü mü yayınlattı?" soruları soruluyor. İsrail Başbakanlığı'ndan şimdilik o soruya cevap yok.

Sadece psikolojik değil, diplomatik ve hatta fiziki olarak da saldırıya uğradıklarını iddia eden Gazze aktivistlerinde gelince... Filodaki gemiler güvenlik gerekçesiyle farklı limanlardan hareket etti, nerede oldukları ise tam olarak açıklanmıyor.

Ancak şimdiden iki geminin uluslararası sularda, buluşma noktası olarak tespit edilen yerde buluştuğu duyuruldu.

Yunanistan'ın Pire Limanı'nda pervanelerine sabotaj düzenlendiği söylenen iki geminin hareketi şimdilik mümkün değil. Hem Yunanistan'daki grev, hem de pervanelerdeki zararın boyutları buna engel.

Bu durumda filonun toplanması en azından hafta sonuna kadar mümkün olmayacak. İsrail hükümetinin beklentisi, filonun hareketinin en azından önümüzdeki hafta başına kalması. Tabii organizatörler, gemileri daha küçük gruplar halinde Gazze'ye göndermeye karar vermezlerse. (CNNTurk.com)

Kaynak: www.milliyet.com.tr