Google+

Arama formu

"Oteller eylemcilere kapılarını açtı" eleştirisine TUROB'tan yanıt geldi

Başbakan Erdoğan'ın eylemcilere kapılarını açan otellere yönelik sert sözlerinin ardından Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği TUROB'tan konuya ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada otellerin iyi bir kriz yönetimi sergilediği belirtildi.

TUROB'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Taksim ve civarındaki otellerin eylemcilere destek verdiği, taraf olduğu yönündeki haber ve yorumlar, maddi ve manevi olarak yıpranan otellerimiz ve sektörümüz tarafından üzüntü ve endişe ile karşılanmıştır.

Eylemlerin ve olayların gerçekleştiği bölge, kentimizde aynı zamanda "Oteller Bölgesi" veya "Kongre Vadisi" gibi isimlerle de anılmaktadır. Bölgede çok sayıda otelin bulunduğu hepinizin malumudur.

Taksim'de güvenlik güçlerinin müdahalesi esnasında, gazdan etkilenen binlerce insan, kontrolsüz bir şekilde otellere akın etmiştir. Otellerimiz kontrol edilebilmesi mümkün olmayan kitlelerle karşı karşıya kalmıştır. Bu kalabalığın içinde eylemciler kadar, turistler ve olaylarla ilgisi bulunmayan vatandaşlarımız da yer almıştır.

Otel girişleri bu türden kitleleri engelleyebilecek fiziki yapıya sahip olmadığı gibi, personelimiz de bu tarz sosyal olaylar için eğitilmemiştir. Buna rağmen bölgedeki oteller, izdihama ve kitlesel öfkeye sebebiyet vermeden iyi birer kriz yönetimi örneği sergilemiş; hepsinden önemlisi can kaybına sebebiyet verilmemiştir.

Diğer yanda 31 Mayıs'ta yaşanan olayların ardından polisin bölgeden çekilmesiyle, oteller fiili olarak eylemcilerle baş başa bırakılmıştır. Bu süreçte de iyi bir kriz yönetimi sergileyen oteller, istenmeyen olaylara meydan vermemek için yoğun çaba sarf etmiştir. Genel alanlarında sağlık ve insani yardım maksadıyla gerçekleşen faaliyetlere ise, sürecin doğası gereği otellerin engel olabilmesi mümkün olamamıştır.

Huzur ve güvenden beslenen turizm sektörü, yaşanan olaylardan ziyadesiyle yıpranmıştır. Turizm doğası itibariyle huzur, güven ve barış sektörüdür. Farklı bir çizgide veya tarafta olması geçmişte olduğu gibi bugün de mümkün değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."