Google+

Arama formu

Otellerin yıldız aldatmacasına ceza yağdı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bazı otel ve turizm işletmelerinin daha çok turist çekmek ve fiyat yükseltmek amacıyla reklamlarında farklı yıldız beyanında bulunarak müşterileri mağdur etmesi üzerine harekete geçti. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, turizm yatırım ve işletmelerinin yanıltıcı yıldız tanıtımını içeren reklamlarla tüketicileri ekonomik açıdan mağdur etmemesi için gerekli önlemleri aldıklarını belirtti.

Yanıltıcı yıldız tanıtımı içeren reklamlara ilişkin muhtelif firmalar hakkında yaklaşık 300 bin TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezası verildiğinin altını çizen Bakan Bülent Tüfenkci tatile çıkacak vatandaşların reklamlarda belirtilen bilgilerle yetinmeyip farklı kaynaklardan kontrol ederek otel ve tesislerin imkânları konusunda emin olmaları gerektiğini ifade etti.

Bu anlamda mağduriyet yaşayan tatilcilerin, ayıplı hizmet kapsamında uyuşmazlık konusunun parasal sınırlarını dikkate alarak tüketici hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvurmalarını isteyen Bakan Tüfenkci, yerli ve yabancı turistlere yönelik aldatıcı reklamlarla ülke turizmine zarar verilmesine asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti.