Google+

Arama formu

Pakistan kan gölüne döndü: 45 ölü

Pakistan'ın güneyindeki Karaçi şehrinde meydana gelen patlamalarda, 45 kişi ölürken 135 kişi de yaralandı. Terör saldırısının, Şiilerin yaşadığı Abbas kasabasında gerçekleştirildiği belirtildi.

Pakistan'ın sahil şehri Karaçi'nin Abbas kasabasında Şiilerin yaşadığı bölgede meydana gelen iki patlamada kadınlar ve çocukların da aralarında olduğu 45 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü bir arabanın Iqra kent girişinde patlatılmasıyla iki bina ve etraftaki dükk'nlar tahribata uğradı. Bomba imha uzmanlarının ifadelerine göre, teröristler 150 kilo patlayıcı madde kullandı. Patlama sonrası binanın çöken kısımları altında kalan insanlar kurtarma ekipleri tarafından çıkarılmaya çalışıldı.

Hadise sonrası etraftaki insanların büyük dehşete kapılarak kaçışmaya başladıkları ve şaşkınlığa uğrayan bina sakinlerinin havaya ateş açmaları neticesinde meydana gelen karmaşada zor anların yaşandığı kaydedildi. Halkın havaya ateş açması neticesinde kurtarma ekipleri enkaza yaklaşmakta zorlandı. Abbas kasabası sakinlerinin ele geçirdiği bir şüpheli, polise teslim edildi. Şüpheli, verdiği ifadesinde Peşaver'den geldiğini ve iki suç ortağının daha olduğunu söyledi.

Polis memuru Fayyaz Leghari de yaptığı açıklamada, bir suikast bombacısının saldırının arkasında olabileceğini ifade etti.

Muttahida Kaumi Hareketi ve Meclis-i Vahdet-i Müslimin Hareketi, Pazartesi günü yas tutulacağını bildirdi. Bakan Kaim Ali Şah, maktullerin ailelerine 1,5 milyon Pakistan Rupisi tazminat ödeneceğini ve Pazartesi gününün yas ilan edileceğini açıkladı. Bakan ayrıca, tüm alışveriş merkezleri ve okulların Pazartesi günü kapalı olacağı ve toplu taşımanın da azaltılacağını kaydetti.

Patlamaya şahit olan bir kasaba sakini yaptığı açıklamada, 'Patlama olduğunda ortalık vahşet meydanına döndü. İnsanlar etrafa kaçışmaya başladı, bina çökmeye başladı ve altında kalan insanlar perişan oldu. İnsanlar orada can verdi. Bu şiddete başvuranlar insan değil, şeytandırlar' diye konuştu.
Patlamanın, Abbas kasabasında son dört ay içerisinde meydana gelen ikinci büyük patlama olduğu kaydedildi.