Google+

Arama formu

Pakistan’ın dehşet günü

Kuetta kentinde Şii mahallesindeki bir bilardo salonuna düzenlenen intihar saldırısında 92 kişi ölürken ülkenin değişik yerlerindeki bombalı saldırılarda ölü sayısı 125’e ulaştı

Müslüman dünyasını saran mezhepsel gerilim şiddetle sonuçlanarak Pakistan tarihinin Şiilere yönelik en ağır saldırısına dönüştü. Aşırı uçta Sünni militan örgütü Leşkar-ı Civangi’nin üstlendiği saldırılar yüzünden Pakistan önceki gün 125 kişinin ölmesiyle son yılların en kanlı günlerinden birini yaşadı. Kuetta şehrinde etnik azınlık Hazara mensubu Şiilerin sıklıkla uğradığı bir bilardo salonuna giren iki intihar bombacısı kendini havaya uçurdu. Olay anında 92 kişi ölürken 121 kişi de yaralandı.

‘Ordu kontrolü ele alsın’
Perşembe gününün erken saatlerinde Kuetta’nın kalabalık bir bölgesinde güvenlik aracının altına yerleştirilen bombanın patlamasıyla da 11 kişi öldü. Svat Vadisi’nde ise Şiilerin ibadet yerine düzenlenen saldırı 22 kişinin canına mal olurken 80‘den fazla kişi yaralandı.

Pakistan’ın 180 milyonluk nüfusunun yüzde 20’sini oluşturan Şiilere karşı düzenlenen ülke tarihinin en büyük saldırısının mezhepsel gerilimi körüklemesinden endişeleniyor. Yüzlerce Şii bilardo salonunun enkazının önünde oturma eylemi düzenleyerek ‘ordu sıkıyönetimle kontrolü eline alana kadar sevdiklerini gömmeyeceklerini’ açıkladılar.

‘Kenti orduya devredin’
Belucistan eyaletinde hükümetin üç günlük yas ilan etmesi öfkeyi dindirmezken Şiileri temsil eden Vahdetül Müslimen partisinden Haşim Musavi “Kuetta kenti tamamen orduya devredilene kadar protesto devam edecek. Hükümet ya kontrolü sağlamıyor ya da sağlayamıyor” dedi.

Şii lider Maulana Amin Şahidi benzeri nadir görülecek şekilde güçlü Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani’yi eleştirerek “Görevde olduğun üç yıl boyunca bize ölüm vermekten başka ne yaptın?” dedi. Yaklaşan genel seçimler öncesinde gerçekleşen olayı yorumlayan Kuetta il yönetiminden Muhammed Haşim AFP’ye “Mezhepsel şiddet seçimleri etkilemez. Bu ülke on yıldan uzun süredir böyle” iddiasını savundu. Pakistan İnsan Hakları Komisyonu da hükümete ‘katliamcı karmaşa’yı durdurma çağrısında bulundu.

Kaynak: Milliyet