Google+

Arama formu

Pasaportlar artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak

Pasaport tanzim yetkisinin artık Emniyet Müdürlüğü'nde değil, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde olacağı duyuruldu.

Hazırlanan yeni kanun tasarısında Emniyet Müdürlüğü’nden alınan yetkinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredildiği bildirildi.

Devir sürecinin 1 yılda tamamlanacağı ve süreç tamamlanana kadar Emniyet Müdürlüğü'nün pasaport vermeyi sürdüreceği belirtiliyor.

Ayrıca yeni kanun tasarısında yer alan bilgilere göre; yurtdışında pasaportunu kaybedip bunu haklı bir gerekçeye dayandıramayanlara yeniden pasaport verilmeyeceği ifade edildi. Yeni tasarıda, “Bulundukları ülkelerden sınır dışı edilmiş olanlara, bu ülkelerden çıkarılış sebepleri göz önünde tutularak pasaport verilmeyebilir” maddesi de yer alıyor.

UFUK AKKUŞ kullanıcısının resmi
UFUK AKKUŞ
Per, 10/23/2014 - 15:23
Yeni tasarlanan kanun tasarısına göre pasaport tanzim etme ve verme yetkisi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne geçti. E ne diyelim bizim için sorun yok. Pasaportları hızlı ve kolay bir şekilde versinler de kurum adı o kadar da önemli değil. Pasaporttaki yeni dönem hayırlı uğurlu olsun. Ancak bir konu var ki o da pasaport harçlarının pahalılığı. Umarım bu konuda da bir iyileştirme yapılır ve dünyanın en pahalı pasaportlarını kullanmak zorunda kalmayız.