Google+

Arama formu

Patlamalara getirilen yayın yasağı kalktı

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen saldırıların ardından getirilen yayın yasağı Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile kaldırıldı.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen saldırıların ardından getirilenyayın yasağı Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile kaldırıldı.

Mahkemenin kararı üzerine, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Reyhanlı'da 11 Mayıs 2013 tarihinde meydana gelenpatlamayla ilgili olarak Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen yayın yasağı kararının itiraz üzerine Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldığına ilişkin yazının Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) gönderildiği açıklandı.

Yazıda, Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'nin, "olay yerine ve olayda ölen ve yaralananlara ilişkin ve olay içeriğine ilişkin her türlü sesli ve görüntülü yazılı ve görsel medyadaki yayınlar ile internet ortamındaki bu kapsamdaki bilgilerin CMK. md. 153 vd. maddeleri gereğince yayınlanmasının ve gösterilmesinin yasaklanmasına, karar verdiği" hatırlatıldı. Yapılan itiraz üzerine Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin itirazı kabul ederek Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2013/584 değişik iş sayılı kararının kaldırılmasına karar verildiği bildirildi.

-CHP'Lİ VEKİLLER VE BASIN KONSEYİ İTİRAZ ETMİŞTİ-
Basın Konseyi, Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'ni tarafından verilen yasağına, hukuki dayanağının bulunmadığını savunarak itiraz etmişti. Konseyin itiraz dilekçesinde, "Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'nin gösterdiği yasal dayanaklar ile verdiği karar arasında fikri bağ bulunmamaktadır" ifadeleri kullanılmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de patlamalarla ilgili getirilen yayın yasağına itiraz etmişti. Tanal itiraz dilekçesinde, "Ulusal yayının yasaklanması neticesinde yabancı basından ve duyumlardan gelen ne derece doğru olduğu bilinmeyen haberler ülkede kaos ortamı yaratmıştır. Halkın olay hakkında haber alma, bilgi edinme hakkı engellenmiştir. Mahkemenin almış olduğu yayın yasağı kararı ceza hukukunda ölçülülük ilkesine aykırıdır. Bu karar adeta hükümet aleyhine haberlerin ve olayların kamuoyundan kaçırılmasını amaç edinmiştir" ifadeleri yer almıştı.

-BAŞBAKAN ERDOĞAN YASAĞI DESTEKLEMİŞTİ-
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan getirilen bu yayın yasağını destekleyerek, "İsabetli buldum. Olması gereken oydu. Bu tür şeylerde dünyada bunun birçok uygulamaları vardır. Yargının buradaki hassasiyetini takdir ediyorum" demişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik yayın yasağını, "Bu ve benzeri olaylarda meselenin sükunetle götürülmesi için bu bence gerekli olan bir tedbirdir. 11 Eylül saldırısını hatırlamaya çalışalım. ABD'de de böyle bir durum sözkonusuydu. Bizim ülkemizde böyle bire hadise olduğu zaman maalesef kan gölünü manzaralarını gösterenlerden tutun kopmuş insan organlarını teşhir edenlere varıncaya kadar biz bunların hepsine şahit olduk. Dolayısıyla burada insanların acısını daha fazla derinleştirmemek için, o vefat edenlerin, yaralıların ailelerinin acılarını daha fazla derinleştirmemek için bu gerekliydi ve eminim ki meselenin bütün yönleriyle ortaya çıkmasıyla birlikte bu yayın yasakları da ortadan kalkacaktır. Biz mesele üzerinde daha derinlemesine yorumlar yapabileceğiz" sözleri ile değerlendirmişti.

Kaynak : Mynet