Google+

Arama formu

Pekin ile Şanghay yüksek hızlı tren için gün sayıyor

Çin’in başkenti Pekin ile ekonomi ve ticaret merkezi Şanghay şehirleri arasında yüksek hızlı tren seferleri 1 Temmuz’da resmen başlayacak. Böylece saatte 300 kilometre hız yapan trenlerle iki şehir arasındaki süre 4 saat 48 dakikaya inecek.

İki şehir arasındaki uçuş süresi ise 2 saat. Pekin ile Şanghay arasında sefer yapan havayolu şirketleri indirime giderek yolcularını korumaya çalışıyor.

Yapımına Nisan 2008’de başlanan 1318 kilometrelik hat dünyanın en uzun yüksek hızlı tren hattı olarak kabul ediliyor. Pekin’de görev yapan yabancı gazeteciler, 221 milyar yuana (34 milyar ABD Doları) mal olan yüksek hızlı demiryolu hattındaki deneme seferlerine davet edildi.

Pekin ile Şanghay arasındaki yüksek hızlı tren biletlerinin fiyatları sınıflarına göre 555 yuan (85 dolar) ile 1750 yuan (270 dolar) arasında olacak.

İki şehir arasında her gün 41 karşılıklı sefer yapılacak.

Çin, 2015 yılında toplam yüksek hızlı tren hattını 45 bin kilometreye çıkarmayı planlıyor. Bu süre içinde Çin hükümeti yüksek hızlı trenler için 2,8 trilyon yuan (430 milyar dolar) daha harcayacak.

Kaynak: www.milliyet.com.tr