Google+

Arama formu

Pekin’e giden Malezya Havayolları uçağı düştü

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti Pekin’e gitmek üzere havalanan MH370 sefer sayılı Malezya Havayolları’na ait Boeing B777-200 tipi uçak önceki gün TSİ 20.40’ta kaybolmuştu. Kalkıştan yaklaşık iki saat sonra Vietnam hava kontrol sahasında, deniz üzerindeyken radarlardan kaybolan ve kule ile arasındaki irtibat kesilen uçağın Tho Chu Adası yakınlarında denize çakıldığı belirlendi. Uçakta, 1′i bebek olmak üzere 227 yolcu ile 12 mürettebat bulunuyordu.

Çin, Malezya, Endonezya, Avustralya, Hindistan, ABD, Fransa, Yeni Zelanda, Kanada, Ukrayna, Rusya, İtalya, Tayvan, Hollanda olmak üzere; 14 ayrı ülke vatandaşını taşıyan uçağın 11 yıl 10 aydır serviste olduğu ve 53 yaşındaki kaptan pilotun da 18365 saatlik uçuş tecrübesi bulunduğu açıklandı. Ayrıca uçaktaki iki kişinin çalıntı Avusturya pasaportuyla seyahat ettiği ortaya çıktı.

Arama çalışmalarına Çin; iki kurtarma gemisi, Filipinler; hava kuvvetlerine ait üç uçak ve üç donanma devriye gemisi ile devam ediyor. 11 bin 200 kilometrekarelik alandaki arama çalışmalarını; Malezya, Singapur ve Vietnamlı yetkililer koordine ediyor. Bölgedeki Vietnamlı balıkçılardan da kayıp uçağın izine rastlamaları halinde yetkililere bilgi vermeleri istendi.

Malezya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı 1995 yılında iç hat seferi sırasında düşmüş ve kazada 34 kişi hayatını kaybetmişti. Havayolunun kaza sicili o yıldan beri temizdi.

(Sözcü)