Google+

Arama formu

Polis Gezi Parkına girdi!

Gezi Parkı eylemlerinin 15. gününde polis, saat 07.30 sıralarında Taksim Meydanı'na girdi. Polis, göstericilere "Lütfen dikkat gezi parkı ve içindekilere kesinlikle dokunulmayacaktır" anonsları yaptı. Meydana giren polis, Atatürk heykeli ve AKM'deki pankartları kaldırdı, Türk bayrakları astı. Taksim Meydanı'na çıkan çevik kuvvet ekipleri, göstericilere "Bize taş atmayın, biz de gaz ve su sıkmayalım" diye anons yaptı.

21:36 Binlerce polis Gezi Parkı'na girdi.

21:13 Meydanda bulunan canlı yayın aracı ateşe verildi.  Polisin müdahalesinin ardından gruplar tekrar Taksim Meydanı'nda toplanmış durumda.

20:37  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu twitter hesabından; Marjinal grupların Atatürk K.M'inde bekleyen polise yoğun saldırısı sonucu yeniden çatışma oluşmuştur. Alandaki sade halkımızın marjinal gruplardan ayrışarak alanı tamamen terk etmesini özellikle rica ediyorum. Bu önemli talebin halkımızca herkesin güvenliği nedeniyleyerine getirmesi önemlidir. Bizleri marjinal gruplarla mücadele noktasında, bu suretle desteklediniz. Teşekkür ediyorum. Kaygılanmayınız.

20:33 Binlerce kişinin bulunudğu meydan gaz bulutu ile kaplandı. Gezi Parkı'ndaki direnişçiler gazdan yoğun şekilde etkilenmiş durumda.

20:25 Taksim'e çok sayıda ambulans giriş yaptı. Çok sayıda yaralıların olduğu iddia ediliyor.

20:11 Polis Taksim Meydanı'na gazlı müdahaleye başladı! Polis meydan'da bulunan  binlerce insanı gaz bombaları ve tazyikli su ile dağıttı. Meydan'da yoğun gazdan dolayı göz gözü görmüyor. Polisler tamamen Taksim'i kontrol altına almış durumda.

19:30 AKM önündeki TOMA'ların yanında direnişçiler oturma eylemi başlattı.

19:05 Taksim'deki duman Boğaziçi Köprüsünden görülebilir seviyeye kadar ulaşmış durumda.  Eylemciler Harbiye'de üç iş makinesi ateşe verdi. Yurttaşlar Taksim Meydanı'nı doldurmaya başlamış durumda.

19:00 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu twitter hesabından;  Polisin gece boyunca Taksim'de olacağını, nöbetin flama ve pankartların AKM'ye yeniden asılmasını engellemekle sınırlı olacağını ifade etti.

18:11 Polis Divan Oteli'nin ordaki barikatı kaldırmaya çalışırken, direnişçiler yeni bir barikat daha kuruyor.

17:50- Taksim Meydanı'nda insanlar gazdan kaçmak için metronun kepengi kaldırıp içeri girmeye çalışıyor.

17,45- Parkın içine düşen biber gazı ve atılan taşlar nedeniyle bazı eylemcilerin yaralandığı bildirildi.

17.20 Polis müdahalesi sırasında Gezi Parkı’nda da yaralananlar oldu, gerginlik sürüyor

17:14 Divan Oteli'nin önünde bekleyen ambulansın şöförü, ambulanstan çıkarak polislere "Burada ambulans var görmüyor musunuz?" diye seslendi

17.10- Polis Gezi Parkı'nı hedef alarak, Divan Oteli'nin önünü de kapsayacak bir alana biber gazıyla müdahele ediyor. Polis Taksim Meydanı'ndan Divan Oteli'ne doğru yürüyerek gaz atıyor.

17.00- İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu twitter hesabından şu tweetleri attı: Sabah söz verdiğimiz gibi sadece flama ve pankartlara müdahalede bulunduk.Fakat çıkan çatışmalarda 1polis,1 sivil yurttaşımız yaralandı. Polis memurumuz kasıklarından,sivil yurttaşımız ise kafa travmasından ameliyat oldu.Yaralılarımızın durumu halen iyi,şifalar diliyorum. Yaralılarla ilgili verdiğim bilgiler hastahanede yatarak tedavi edilenlerle ilgilidir.Ayakta tedavi olup yatırılmayanların sayısı ise 28'dir.

16:15- Anıtın önünde bekleyen polis, kendilerine yaklaşan göstericilere biber gazıyla müdahalede bulunuyor.

16:03- Polis Gezi Parkı'na müdahale etmiyor, anıtın önünde bekliyor. Harbiye tarafından gelen bir grup polise saldırıyor. Polis zaman zaman müdahale ediyor.

15:55- Taksim meydanı çevresinde polis müdahalelerde bulunuyor. Çatışmalar Harbiye girişinde yoğunlaştı.

14:49- Gezi Parkı direnişçileri, Harbiye'de polise taş atan grupla onlara gazla müdahele eden polisi sakinleştirdi

14.00- Direnişçiler etten duvar oluşturdu. Polis Gezi Parkı'na geldi, tepkilerin ardından Taksim Meydanı'na döndü

13.45- Polis Gezi Parkı'na girdi; Gezi Parkı girişindeki bazı flamaları topladı.

13,40-  Taksim Meydanı’nda yeniden toplanan gruplara polis müdahale etti. Eylemcilerden bazıları İstiklal Caddesi'ne doğru kaçtı. Polis onlara doğru yöneliyor. Esas çatışamalar ise metro istasyonu önünde. İki TOMA müdahale ediyor. Harbiye tarafından yoğun dumanlar yükseliyor.

13.00- Taksim Dayanışması saat 13.00'da basın toplantısı düzenleyecekti. Gezi Parkı merdivenlerinde yapılacak açıklamaya polis müdahale etti. Polis, direnişçilerin toplanmasına izin vermedi.

12.10- Polis müdahalesinden etkilenen Evren Köse isimli eylemcinin baygın olduğu ve Şişli Efdal Hastanesi'ne kaldırıldığı belirtiliyor.

12.07 TOMA'lar ve polis, alkışlar eşliğinde an itibariyle Taksim'den çekilidi.

11.50- Gerginlik yerini bekleyişe bıraktı.

11:22- Gezi Parkı'nda sloganlar atılıyor, diğer yandan taş atanları uyaranlar var, "taş atmayın buraya da müdahale edilecek" diye. Aşağıdaki gruplar ise Gezi Parkı'ndakilere 'Pikniği bırakın buraya gelin" diyor. Meydanda bir insan zinciri oluşturulması için çağrı yapılıyor. Şu anda parkın çoğunluğu yaralılara yardım etmekle meşgul. Çoğunluk ayrıca gaz altında kalmayan Mete Caddesi tarafında bekliyor.

11.20- Taksim Meydanı'na çıkan yollardaki barikatların kaldırılmasına başlandı

11.15- Polis İstiklal Caddesi'ne doğru çekildi.

11.10- Polis, park etrafında kurulan insan zincirini gaz kullanarak dağıttı.

10.50- Gezi Parkı çevresinde insan zinciri kurulmaya başlandı.

10.00- Valinin ve polisin duyuralarına rağmen Gezi Parkı içerisine de çok sayıda gaz bombası atıldı, partakiler gazdan yoğun olarak etkilendi.

09.00- Yüzlerinde gaz maskeleri ve bezle kapatmış kişiler zaman zaman molotof kokteyli atıyor. Polis, bu kişilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ediyor. Bu nedenle alandan dumanlar yükseliyor. Yoğun biber gazı kullanımı nedeniyle zaman zaman alanda göz gözü görmüyor.

08.00- Polis tarafından AKM’nin ön cephesindeki afişler indirildi, Türk bayrağı ve Atatürk posteri asıldı. Gezi Parkı’nda sakin bir bekleyiş var.

Gezi Parkı'nda bekleyiş sürüyor

Öte yandan alandaki eylemciler polisin müdahale etmesi durumunda nasıl davranacaklarına karar vermek üzere Gezi Parkı'nın iç tarafına doğru toplandı. Parktakiler çektikleri fotoğraf ve videoları sosyal medyada paylaşıyor.

Kaynak: Cumhuriyet Haber Portalı