Google+

Arama formu

Protestoya rağmen AB Nobel’ini aldı

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Nobel Barış Ödülü ekonomik kriz ve protesto gösterileriyle sarsılan Avrupa Birliği’ne ‘Avrupa’yı bir barış kıtasına dönüştürdüğü’ için törenle verildi.

İkinci Dünya Savaşı ertesinde ekonomik işbirliğinin savaşı engelleyeceği düşüncesiyle ilk adımları atılan, yarım yüzyıl içerisinde Avrupa kıtasının önemli bir bölümünü kapsayan bir siyasi birliğe dönüşen Avrupa Birliği (AB) dün Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen görkemli bir törenle Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

AB üyesi Güney Avrupa ülkelerinin iflasın eşiğinde olduğu, bütçe kesintilerine karşı dev protesto gösterilerinin düzenlendiği, hatta halkların AB’nin gerekliliğini sorguladığı bir dönemde verilmesiyle büyük tartışma yaratan ödülün takdim törenine Norveç Kralı Harald, Kraliçe Sonja, Veliaht Prens Haakan ve Prenses Mette-Marit’in yanısıra Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande başta olmak üzere birliğe üye 27 ülkenin 21 lideri katıldı.

Liderler için Norveç hava sahası uçak trafiğine kapatılırken, Oslo şehir merkezinin bir bölümünde tüm yollar trafiğe kapatıldı. Her ülke liderinin kendi koruma ekibini yanında getirmesi de dikkat çekti.

‘Avrupa zor bir sınavdan geçiyor’
Nobel Komitesi Başkanı Thorbjörn Jagland açılış konuşmasında, Avrupa kıtasını ‘barışın kıtası’ yapmada AB’nin merkez aktör rolü oynadığını söyleyerek ödüle layık görüldüğünü tekrarladı. Jagland, tarihten örnek vererek Almanya-Fransa çekişmesine vurgu yaptı. İkinci Dünya Savaşı sonrası bu iki büyük ülkenin uzlaşmasının en dramatik örnek olduğunu ve zamanın Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman’ın AB’nin temelini oluşturan Kömür ve Çelik Birliği projesinden bahsetti.

Sözkonusu ortaklıkla başlayan ekonomik işbirliğinin bugün barış projesine dönüştüğünü söyleyen Jagland, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın törende hazır bulunmasının sembolik değer taşıdığını belirtti.

Ödülü AB adına AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’yla birlikte alan AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy yaptığı konuşmasında, Avrupa’daki ekonomik krizin birliğin siyasi bağlantısını imtihan ettiğini ve zor bir sınavdan geçtiğini belirtti. Rompuy, zorlukları yenmek, işsizliği azaltmak ve büyümeyi yeniden rayına oturtmak için çok çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Ödül parası savaş kurbanı çocuklara
AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Norveç devlet televizyonuna(NRK) yaptığı açıklamada, Avrupa’nın sözkonusu ekonomi, askeri ve dış politikalar olduğunda ortak bir çizgisinin olmadığını ve dağınık olduğunu söyledi.

Norveç Nobel Komitesi tarafından AB’ye verilen 8 milyon İsveç kronu(( 930 bin Euro) ödüle, birliğin 1.070 milyon Euro ekleyerek toplam 2 milyon euro parayı bir fona yatıracağı ve bunun savaş bölgelerinde yaşayan çocukların eğitimine harcanacağı belirtildi.

Oslo’da protesto düzenlendi
12 Ekim tarihinde açıklanan ödülü AB’nin hak etmediğini düşünen Norveçliler önceki akşam uluslararası barış örgütleri önderliğinde Oslo sokaklarında protesto düzenledi. Nobel Barış ödülü sahibi Güney Afrikalı rahip Desmond Tutu’nun da dahil olduğu bir grup ödül sahibi bu yılki para ödülünün AB’ye verilmemesini talep etmişti. Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus da, ‘Bunun bir dümen, şaka olduğunu bunun ciddi olduğuna inanmadığını’ açıklamıştı. Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi ve AB karşıtı Geert Wilders komitenin tercihiyle “Rompuy’a da Oscar versinler bari” diyerek dalga geçmişti.

Türkiye’ye özel paragraf
Türkiye’ye de konuşmasında özel bir paragraf açan Nobel Komitesi başkanı Thorbjörn Jagland, ”On yıllarca Türkiye AB’yle, AB de Türkiye ile ilişkilerini tartıştı. AK Partinin liderliğindeki yeni hükümetin parlamentoda büyük çoğunluk sağlamasıyla AB’ye tam üyelik hedefi Türkiye’deki reform sürecinin ön ayağı oldu. Bunun ülkede demokrasinin gelişmesini kuvvetlendirmede şüphesiz katkısı olmuştur. Avrupa bunun faydasını iyi görmektedir, fakat burada elde edilecek başarı Ortadoğu’daki gelişmeler için de önemlidir” dedi.

Kaynak: Milliyet / İrfan Kurtulmuş