Google+

Arama formu

Ramazan turizmi nasıl etkiledi?

Türkiye’de son yıllarda önemli gelişme gösteren iç pazarda, yüksek sezon ağustos ayına düşüş ile girildi. Yüksek sezonda düşüşün nedeni olarak, Ramazan nedeniyle oruç tutanların bu ayı evlerinde geçirmek istemeleri gösteriliyor.

Otelciler iç pazarda Ramazan ayından dolayı meydana gelen düşüşün, başta Almanya, İngiltere ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinde hızlanan son dakika satışları ile dengelendiğini, bu nedenle doluluk oranlarında bir azalma meydana gelmediğini söylüyorlar.

Kıyı bölgeleri önlemlerini aldı

Antalya Lara’daki otelciler, Ramazan ayı nedeniyle ağustosta yerli müşteri sayısının azaldığını ancak kendilerinin bu durumu önceden ön görerek partnerleri ile birlikte çalıştıkları pazara yönelik önlemler aldıkları için önemli bir sorun yaşanmadığını belirtiyorlar.

Şehir otelleri iftar sofraları ile denge kuruyor

Kıyı bölgelerindeki oteller Ramazan ayı boşluğunu bu yolla dengelerken, başta İstanbul olmak üzere şehir otellerinin de iftar sofraları ile cirolarını dengelemeye çalışıyor. Bu arada Ortadoğu ülkelerinden Ramazan ayında oruç tutmak istemeyen bir kesimin de bu amaçla İstanbul’a geldiğini, bu kesimin büyük bir sayı oluşturmasa da bu ülkelerden ziyaretçi trafiğinin tamamen kesilmediğini belirten otelciler, Ramazan ayı nedeniyle doluluklarda büyük bir düşüş yaşanmayacağını söylüyorlar.

Arapların oruç olanları dönüyor, yenisi gelmiyor

İstanbul Taksim’deki Elite World Hotel Genel Müdür Yardımcısı Sarhan Keyder, Araplar'ın Ramazan ayını genelde evlerinde geçirdiğine işaret ederek, "Ağustosta Arap turist olmayacak. İranlı turistler ise gelmeye devam ediyor” dedi.
Ortadoğu ülkeleri ile çalışan Karnak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Ali Abet, ağustos ayı itibariyle Arap turist sayısının yüzde 90'a yakın oranda düşeceğini belirterek, "Ama bayramla birlikte ekim ayına kadar tekrar başlayacak" diye konuştu.
Öte yandan Ramazan ayı olmasına karşın Ortadoğu ülkelerinden Bursa’ya gelişlerde önemli bir düşüş olmadığı belirtiliyor.

İç pazarda fiyatlar düştü

Bu arada Ramazan ayı nedeniyle iç pazarda fiyatların düştüğü belirtiliyor. Ramazan nedeniyle fiyatlarını indiren tesisler arasında ‘tesettür oteli’ olarak bilinenler de var.
Bunlardan Antalya Alanya‘daki Alaiye Adin Beach Hotel, Ramazan ayında fiyatlarında yüzde 50 indirim uygulayacağını açıkladı.

Kaynak: Turizmgazetesi.com