Google+

Arama formu

Rum kesimi cehennemi yaşadı

Kıbrıs Rum Kesimi, haftanın ilk gününe büyük bir patlamayla uyandı.

Rum Milli Muhafız Ordusu’na ait (RMMO) Evangelos Florakis Deniz Üssü’nde sabahın ilk saatlerinde meydana gelen patlamada 12 kişi öldü, 62 kişi de yaralandı. Rum Donanma Komutanının da ölenler arasında olduğu öğrenildi. Patlama, 2009’da Amerikan gemileri tarafından el konulan İran’a ait mühimmatta meydana geldi.

Evangelos Florakis Deniz Üssü’nde “emanet” olarak tutulan 98 konteynerden ikisinde pazartesi sabaha karşı yangın çıktı. Alarma geçen Deniz Üssü askerleri, yangını söndürmeye çalışırken, barut fıçıları alev aldı. Barut fıçılarının alev almasıyla büyük bir patlama meydana geldi, ortalık savaş alanına döndü. Üs yakınında bulunan elektrik santrali ile 2 Arıtma Tesisi kullanılamaz hale geldi, Güney Kıbrıs elektriksiz ve susuz kaldı. Rum hükümeti; halka kan bağışı yapılması, elektrik enerjisi ve su kullanımının azaltılması çağrısı yaptı.

Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas da “Kara Temmuza bir kara gün daha eklendi” dedi. Rum Bakanlar Kurulu da Hristofyas başkanlığında acil toplandı. Rum Savunma Bakanı Kostas Papakostas ve RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis, istifalarını sundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise meslektaşı Hristofyas’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti ve elektrik yardımı teklif etti. Ancak Hristofyas’ın bu teklifi kabul etmesi beklenmiyor.

Ocak 2009’da el konulan gemideki konteynerler, 13 Şubat 2009’da RMMO depolarına boşaltılmıştı. Ancak mühimmatın yıllar geçmesine rağmen açık havada durması Üs Komutanlığı’nı rahatsız etti. RMMO, Rum Savunma Bakanlığı’na gönderdiği mektupta, “konteynerlerde bulunan barutun hava koşullarına vereceği tepkilerin bilinmediğini” belirtti. Konunun kendileriyle ilgili olmadığını savunan Rum Savunma Bakanlığı da, topu Dışişleri Bakanlığı’na attı. Dışişleri Bakanlığı ise kargonun akıbetinin ne olacağı konusunda AB’den direktif beklediğini açıkladı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr (Sefa Karahasan / Lefkoşa)