Google+

Arama formu

Russel Crowe’un yeni filmi ile Fethiye’deki Kayaköy tanıtılacak

Avustralyalı aktör Russell Crowe’un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği “The Water Diviner” filminin Türkiye’deki sahnelerinin bir bölümünün Fethiye’nin tarihi Kayaköy Ören yerinde çekilmesinin, ilçenin tanıtımına katkı sağlayacağı bildirildi.

Çanakkale Savaşı’nda çocuklarını kaybeden ve onların ardından Türkiye’ye gelen bir babanın hikâyesini anlatan filmin İstanbul’daki çekimleri, 26 Şubat'ta başladı. Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın da oynadığı filmin çekimleri, Mart ayı ortasına kadar İstanbul’da sürecek ve sonra Kayaköy’de devam edecek. Hikâye, 1914-1919 yıllarında geçiyor.
 
Kayaköy’ün yıkılıp yok olmakta olan ve restorasyon bekleyen evlerinin, bu film sayesinde yetkilileri de harekete geçireceği belirtiliyor.
 
Fethiye’ye 8 km uzaklıkta olan, tarihi M.Ö. 3000 yıllarına uzanan ve antik dönemlerde “Karmylassos” olarak bilinen Kayaköy’de yaşayan Rumlar 1922’de yapılan mübadele sonrasında Yunanistan’a gönderilmiş, Yunanistan’daki Türkler de bu bölgeye yerleştirilmiş. Fakat sonraki yıllarda Türklerin, köyü terk ederek ovaya yerleşmesi nedeniyle buradaki tarihi evler de yıllarca bakımsız ve ilgisiz kalmış.
 
(Tourexpi)