Google+

Arama formu

Rusya'da ilk 9 ayın turizm verileri açıklandı: Türkiye yine lider

Rusya Turizm Ajansı (Rosturizm), Rus turistlerle ilgili 2013 yılının ilk dokuz ayına ilişkin resmi verileri açıkladı. Türkiye yine liderliği kaptırmazken, bu dönemde Rusyalı turistlerin en fazla ziyaret ettiği diğer ülkeler Mısır ve Yunanistan oldu.

Rosturizm’in Devlet İstatistik Dairesinin (Rosstat) verilerine dayanan açıklamasına göre, Ocak-Eylül döneminde Türkiye’yi 2 milyon 767 bin 649 Rusyalı turist ziyaret etti. Türkiye’yi 1 milyon 429 bin 629 turisti le Mısır, 1 milyon 97 bin 884 turist ile Yunanistan takip etti.
 
Böylece Yunanistan, Finlandiya’yı geride bırakarak AB’de en fazla Rusyalı turist çeken ülke konumuna yükselirken, Çin ise Rusyalı turistlerin en fazla rağbet gösterdiği ülkeler sıralamasında ilk üçteki yerini kaybetti.
 
Yunanistan’ın turist sayısını artırması ülkenin sağladığı vize kolaylıklarına ve uygun tur paketi seçeneklerine bağlanıyor.
 
Belirtilen dönemde Rusyalı turist sayısının en fazla azaldığı ülke ise Litvanya (yüzde 71) oldu. Çin (yüzde 20), Küba (yüzde 20), Norveç (yüzde 31), Polonya (yüzde 16) ve Slovakya’yı (yüzde 40) ziyaret eden Rusyalı turistlerin sayısınвa da ciddi düşüş kaydedildi.

Türkrus