Google+

Arama formu

Rusya’da üniversite hükümete isyan etti

Rusya Ticaret ve Ekonomi Üniversitesi’-nin öğretim üyeleri ve öğrencileri, başka bir okulla birleştirilerek rektörlerinin değiştirilmesine isyan etti. Öğretim üyeleri açlık grevine başladı, öğrenciler barikat kurup yeni rektörün binaya girmesini engelledi

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Rusya Ticaret ve Ekonomi Üniversitesi’nden öğretim görevlileri ve öğrenciler üniversitenin başka bir okulla birleştirilmesi kararı üzerine hükümete isyan etti.

Önümüzdeki bir yıl içerisinde Plekhanov Rus Ekonomi Üniversitesi’yle birleştirilecek olan üniversitenin rektörü Sergei Baburin’in kovulması üzerine üç öğretim görevlisi açlık grevine başladı.

Rektöre barikat
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘başarısız üniversiteleri kapatma veya başarılı üniversitelerle birleştirme’ kararını protesto eden öğretim görevlileri ve öğrenciler okulun girişlerini insan zinciri kurarak kapattı. Öğrenci ve öğretim görevlileri bu şekilde yeni rektör Andrei Shklyayev’in binaya girmesini engelledi. Okula otobüsler dolusu polis gelmesine rağmen müdahale edilmedi.

‘Harçlar artar’ endişesi
Shklyayev’in yeni rektör olmadan önce Plekhanov Üniversitesi’nin yardımcı rektörü olarak görev yaptığı açıklandı. Öğrenciler alınan kararla harçların artacağından ve sınavlara tekrar girmeleri gerekeceğinden korktuklarını da belirtiyor. Shklyayev ise harçların artmayacağını ancak bazı öğretim görevlilerinin maaşlarında artış olacağını, bir kısmının da işine son verileceğini dile getirdi. Putin’in üniversiteleri birleştirme kararını eğitime harcanan parayı azaltmak için aldığı düşünülüyor.
 
Kaynak: Milliyet