Google+

Arama formu

Rusya'daki kriz sebebiyle Türk tesisleri zorlanıyor

Şubat’ın ortasında olmamıza rağmen Rusya’dan ülkemize gelen rezervasyonlar oldukça düşük. Geçtiğimiz yıl bu dönemde 1 milyon Euro olan pazar hacmi bugünlerde bu rakamın çok daha altında. Batı ile çalışan tur operatörleri durumu fırsat bilip indirim istedi. % 25 hatta % 40 indirim yapan tesisler var.

Rusya önce Batı’nın ambargosu, ardından 50 doların altına inen petrol fiyatının etkisi ile ekonomik olarak çöktü. Rublenin değer kaybı ile Ruslar için yurtdışına çıkış da ekstra maliyetli hale geldi. Geçen yıl 35 rublesi 1 dolar eden Ruslar’ın bugün 1 dolar alabilmesi için 66 rubleye ihtiyacı var. Rusya böyle zor günler geçirirken, Rus turistin en çok tercih ettiği Antalya’daki turistik tesislerde gergin bir bekleyiş var.

Batı Avrupa pazarlarında da tur operatörleri durumu aleyhimize kullanmak istiyor. Operatörler ellerinde rezervasyonlar olduğu halde "hiç rezervasyon yok" baskısıyla işletmelerden ciddi iskontolar istiyor. Baskıya dayanamayan tesisler % 40’a varan indirimler yapıyor. Ayrıca erken rezervasyon dönemi de uzadı.

Toplam olarak bu yıl turist sayısında olmasa da turizm gelirinde % 25 düşüş bekleniyor.

(Vatan)