Google+

Arama formu

Sahte internet sitelerine ve tatil dolandırıcılarına dikkat

Antalya ilimiz başta olmak üzere, İzmir'deki ve Muğla’daki 5 yıldızlı otellerin internet sitelerini taklit eden şahıslar, bu yolla dolandırdıkları yüzlerce tüketicinin tatil hayallerini suya düşürdü. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, “Bu konuda çok sayıda şikâyet alıyoruz. Sahte internet siteleri ve benzeri birçok yöntemle tüketiciler yanıltılıyor. Tatil satın almak isteyen vatandaşlarımız mutlaka seyahat sigortası yaptırsınlar,” uyarısında bulundu.

Hürriyet Gazetesi'nden Salim Uzun'un yaptığı habere göre, internetten uygun fiyata tatil satın almayı isteyen tatilcilerin kabusu hâline gelen dolandırıcılar, ne yazık ki yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyorlar. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya mecralarında açtıkları hesaplar üzerinden kampanya duyuruları yaparak, tüketicileri profesyonelce hazırladıkları ve gerçeklerinden ilk bakışta ayırt edilemeyen sahte internet sitelerine yönlendiren dolandırıcılar, otel ve oda satışlarını bu sahte siteler üzerinden kredi kartıyla yoluyla gerçekleştiriyorlar.

Sahte internet sitelerine ve tatil dolandırıcılarına dikkat

Çok uygun fiyata tatil satın aldklarını sanan tüketicilerse kandırıldıklarını, tatillerinin başladığı ve rezervasyon yaptırdıkları otellere ulaştıkları güne kadar anlayamıyorlar. Adlarına rezervasyon yapılmadığını otellerin resepsiyonlarında öğrenen mağdurlar, soluğu tüketici dernekleri ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nde (TÜRSAB) alıyor.

Sahte satışlarla ilgili çok sayıda şikâyet aldıklarını doğrulayan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, “Bu konuda çok sayıda şikâyet alıyoruz. Sahte site ve benzeri birçok yöntemle tüketiciler yanıltılıyor. Tatil satın almak isteyen vatandaşlarımız lütfen vakit kaybetmeden kurumumuzla iletişime geçsin ve mutlaka seyahat sigortası yaptırsın,” açıklamasını yaptı. Sahte internet siteleriyle ilgili gerekli başvuruları yaptıklarını kaydeden TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Çavuşoğlu da, “İnternet üzerinde denetim ve takip yapmak çok zor oluyor. Zaten sahte siteyi tespit edip kapattırsak da adamlar başka hat üzerinden yayına devam ediyor. Teknoloji ile birlikte maalesef bu tür mağduriyetler ortaya çıkıyor,” diye konuştu.