Google+

Arama formu

​Şanlıurfa ‘Gastronomi Kenti’ olabilmek için UNESCO’ya Başvuru Yaptı

Dünyada daha önce sadece 5 şehrin elde edebildiği Unesco'nun ‘Dünya Gastronomi Şehri' unvanı için Şanlıurfa ilimiz tüm yönetim birimleri, sivil toplum kuruluşları ve de tüm şehir sakinleri ile beraber harekete geçti. Şehirde adaylık başvurusunun sonucunun açıklanacağı 30 Kasım 2014 tarihine kadar nefesler kesildi, adaylık süreci sırasında koşulacak maraton için şehirde herkes nefeslerini tutmuş durumda.

‘Şanlıurfa Unesco Dünya Gastronomi Şehri' adaylığı süreci için acil eylem planını kamuoyuna açık gerçekleştirdiği özel bir lansman ile açıkladı. Valilik önderliğinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), Şanlıurfa Ticaret Borsası Ticaret Odası, Şanlıurfa Borsası başta olmak üzere şehrin tüm sivil toplum kuruluşları, TAŞFED (Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu), Unesco Temsilciler, Ulusal Turizm Sivil Toplum örgütleri ve tüm Şanlıurfa halkı artık tam anlamıyla bütünsel çalışacak bir ekip haline getirildi.

Bu unvanı ilk olarak 2005 yılında Kolombiya'dan Popayan şehri aldı. Ardından 2010 yılında Çin'den Chengdu  ve İsveç'in Östersund şehirleri bu ünvana layık görüldü. Bu ünvanı en son almayı başaran şehirler ise şöyle: Lübnan'dan Zahle ve G.Kore'den Jeonju. Unesco tarafından layık görülen bu unvana sahip olmak unvanı kazanan şehre prestijin yanında turizm alanında da oldukça büyük bir ekonomik kazanç sağlamasından ötürü uzmanlar tarafından çok önemli sayılıyor.