Google+

Arama formu

Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu’ya turizm destek fonu

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle yürütülen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu 2015 projelerinin belli olduğu açıklandı.

Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu jürisi tarafından; bu yıl başvuran 417 proje arasından, Şanlıurfa Göbeklitepe’den “Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği”, Malatya’dan “Malatya'nın Mirası Arslantepe” ve Safranbolu’dan “Safranbolu Hatırası” projelerinin seçildiği bildirildi.

Göbeklitepe’de nihai hedef; turistik ürünlerde kullanılabilecek geleneksel taş işçiliği motiflerinin tespit edilip, paralelinde yeni taş ustaları yetiştirmek üzere bir “Taş İşçiliği Atölyesi”nin kurulması ve bölgeye gelen turistlere bu otantik deneyimin yaşatılması olarak belirlendi. Ayrıca, bir Göbeklitepe Sempozyumu düzenlenmesi ve paralelinde bir “Taş İşçiliği Atölyesi” kurulması da planlanıyor.

Fon desteği almaya hak kazanan “Malatya'nın Mirası Arslantepe” ile Arslantepe’nin sosyal ve kültürel potansiyelini harekete geçirecek bir yerel kalkınma projesi planlandığı belirtiliyor.

Safranbolu ile ilgili projedeki hedef ise Safranbolu'ya özgü hediyelik ürünlerin çeşitliliğini arttırmak ve bölge halkı için bu çerçevede yeni iş imkânları yaratmak.