Google+

Arama formu

Savaş Kuzey İrlanda’ya geri döndü

Kuzey İrlanda’da 1998 yılında İngiliz hükümeti ile imzalanan barış anlaşması ile 30 yılı aşkın çatışma döneminin sona ermesinin ardından son yılların en şiddetli dönemi yaşanıyor. Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta bir yandan birliktelik yanlıları gösteri yaparken ayrılıkçı İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) örgütü destekçileri son yıllarda görülmemiş şekilde eylemlerini artırdı.

Yeni nesil şiddetle büyüyor
Molotof kokteylleri ve silahlar Belfast sokaklarına geri dönerken ‘barış anlaşmasının ne kadar kırılgan olduğunun ortaya konduğu’ ve ‘bölgenin kanlı geçmişinden kurtulamadığı’ yorumları yapılıyor.

Kuzey İrlanda’da Belfast Belediye binasında Birleşik Krallık bayrağının asılmasına ilişkin geçen ay yapılan oylamada, bayrağın binaya tüm yıl boyunca değil, seçilen 17 günde asılmasına karar verilmişti. Karar üzerine Birleşik Krallık’a bağlılığı savunan büyük çoğunluğu Protestan gruplar gün aşırı eylem gerçekleştirmeye başladı. Barışçıl başlayan gösterilere kısa bir süre sonra şiddet karıştı. Beş haftadır süren eylemlerde 50’den fazla polis yaralandı, 107 kişi ise gözaltına alındı. Tablonun en çok endişe yaratan yönü ise gözaltına alınan kişilerin üçte birinin 18 yaşının altında olması.

Polis ve asker öldürüldü
Eylemlerin sona ermesi için çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu ‘Doğu Belfast Misyonu’nun direktörü Reuters’a yaptığı açıklamada, “En korkuncu bu çocukların hiç kimseyi dinlemiyor olması. Geleceklerini göremiyorlar, umutsuzluk var, kimsede olayları bitirecek düğmeye basacak güç yok” diyor.

Birlik yanlılarının yanı sıra ayrılıkçı Katolikler de bu yıl şiddet eylemlerini artırdı. Geçtiğimiz temmuz ayında birleşerek kendilerine IRA adını veren ve silah bırakma kararını tanımayan şiddet yanlısı fraksiyonlar, Maghaberry hapishanesinde çalışan bir gardiyanın öldürülmesini üstlendi. Bu olay, Kuzey İrlanda’da 20 yıl sonra gerçekleşen ilk gardiyan cinayeti oldu. 2009’dan bu yana da üç polis ve iki asker “yeni IRA” tarafından öldürüldü.

Katolikler çoğunlukta
1.8 milyon nüfuslu Kuzey İrlanda’da demografide de değişim yaşanıyor. 90 yıl önce Protestanların rahat bir çoğunluğa sahip oldğu Kuzey İrlanda’da çoğunluk giderek Katoliklere kaydı. Geçen ay yapılan nüfus sayımında ilk defa Belfast’ta Katoliklerin fazla olduğu görüldü. Uzmanlar bir nesil sonra Kuzey İrlanda’nın tamamında Katoliklerin çoğunlukta olacağını söylüyor. Bu durum da Protestanlar üzerinde baskı yaratıyor.

IRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein’in sözcüsü Gerry Kelly, Protestanların geleneksel yürüyüşlerini gerçekleştirdiği yaz aylarında olayların kızışmasından endişelendiklerini belirtiyor. Zira Katolikler yürüyüşleri provokasyon olarak algıladığı için şiddet eylemleri meydana gelebiliyor.

Kökeni işgale dayanıyor
İlk İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA), 1167’de İngiltere tarafından işgal edilen İrlanda’nın bağımsızlığı için 1913’te kuruldu. Bugün IRA olarak bilinen örgüt ise, 1969’da kuruldu. 1970-1972’de 500’den fazla kişi öldü. İlk barış görüşmeleri ise 1994’te başladı, İngiliz yönetimi 1997’de IRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein ile görüştü. 1998’de Kuzey İrlanda Meclisi yasama yetkilerini devraldı, İngiliz askerleri adadan çekildi. 2005’te, IRA silahlı mücadeleyi tamamen bıraktığını açıkladı.

Kaynak: Milliyet