Google+

Arama formu

Schengen Vizesi başvurularında yeni uygulama

Tüm Schengen ülkeleri konsoloslukları, vize başvuru işlemlerinde 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Biyometrik Veri Alımı (parmak izi ve dijital fotoğraf) sistemine geçiş yapacaktır.

Bu sisteme geçiş sonrası, Schengen vizesi başvurularında (başvuru sahibi daha önceden Schengen vizesine sahip olmuş dahi olsa) başvuru sahibinin kendisi için belirlenen randevu saatinde şahsen konsolosluk ya da başvuru merkezinde hazır bulunması gerekecek ve Biyometrik Veri Sistemi için parmak izi vermesi gerekecektir.

Bu sistem dâhilinde 5 yılda bir alınacak olan biyometrik veriler, başvuru sahibi adına vize başvuru sisteminde muhafaza edilecek olup; bu 5 yıllık süreç içerisinde, kişinin yapacağı diğer tüm başvurularda tekrar konsolosluk ya da başvuru merkezine gelmelerine gerek kalmayacaktır.

Buna göre; parmak izi sisteminin devreye sokulması sürecinde ve sonrasında konsoloslukların başvuru alım, işlem ve sonuçlandırma sürelerinde yavaşlamalar ya da yoğunluklar yaşanabileceği muhtemeldir. Ayrıca yaklaşan Kurban Bayramı tatilinin de getireceği yoğunluk göz önünde bulundurulmalıdır.

SCHENGEN ÜLKELERİ:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.