Google+

Arama formu

Seçim bu sefer uçurmadı

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, Cumhurbaşkanlığı seçiminin havayolu ulaşımına nasıl yansıdığını araştırdı. Skyscanner, aynı zamanda Mart 2014’te gerçekleştirilen yerel seçim ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin uçuşlara etkisini de analiz etti.

 
Alınan verilerine göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri, yerel seçimlerde olduğu gibi uçurmadı. Yerel seçimler için uçak bileti aramaları hemen hemen her şehir için artış göstermişken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise sadece İstanbul ve İzmir aramalarında artış görüldü.
 
Türkiye’de ilk defa düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılım oranı % 73 ile son 12 yılın en düşük oranlarında kaldı.
 
Skyscanner’ın verilerine göre, seçimin yapıldığı hafta sonu geçtiğimiz yıl aynı dönemdeki uçak bileti aramaları ile karşılaştırıldığında en çok artışın % 30 ile İstanbul’da olduğu gözlemlendi. İstanbul’u, İzmir % 11 ile Antalya ise % 9 ile takip etti.

Yerel seçimlerde geçtiğimiz yıla kıyasla yurtiçi uçuşlarda % 47’lik bir artış oranıyla en çok artış görülen Gaziantep’te Cumhurbaşkanlığı seçiminde sadece % 2’lik bir artış görüldü. Yerel seçimlerde % 41’lik artış oranı görülen Adana’da % 3 artış görülürken, yerel seçimlerde % 29 ve % 25 artış oranları görülen Trabzon ve Samsun’da ise Cumhurbaşkanlığı seçiminde sadece  % 4 ve % 2 artış gerçekleştiği belirtildi.