Google+

Arama formu

Şili O’na O devrime âşık

Arap dünyasında yaşanan isyanlar nedeniyle dünyanın ilgisinden mahrum kalan Şili’deki öğrenci ayaklanmaları, genç ve güzel bir kadın sayesinde daha fazla dikkat çekmeye başladı.

1988 doğumlu Camila Vallejo, meydanlarda seslendiği kalabalığa, bir halk hareketini başlatma cesareti verdi. Şili’de ücretsiz ve kaliteli eğitim talebiyle başlayan gösteriler Vallejo’nun da çağrısıyla nakliyat işçileri ve kamu görevlilerinin iki gün genel grev ilan etmesine kadar uzadı. Şilili Komünist Gençliği Birliği’nin bir üyesi olan Vallejo aynı zamanda Şili Üniversitesi Öğrenci Federasyonu’nun da başkanlığını yürütüyor. Yaklaşık 100 yıllık federasyonun tarihteki ikinci kadın başkanı olan Vallejo Şili Üniversitesi’nde coğrafya okuyor. Babası Reinaldo Vallejo ve annesi Mariela Downing’in 1970’li yıllarda Şili Komunist Partisi’ne üye olduğu Vallejo’nun siyasi kimliği aile mirası...

Vallejo okula girdiği andan itibaren öğrencileri örgütlemeye başladı. İkinci sınıfta Şilili Komunist Gençliği Birliği’ne katılan güzel öğrenci, 2008’de girdiği öğrenci federasyonunda kısa sürede yükselerek 2010’da başkan seçildi. Protestolar başladığında eylemlerin lideri ve sözcüsü olarak meydanları doldurmayı başaran Vallejo, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera’ya olan halk desteğinin de azalmasını sağladı. Kültür Bakanı Tatiana Acuna, “Protestoların bitişi Camila’nın öldürülmesine bağlı” dediği için görevden alındı. Şili Yüksek Mahkemesi aldığı ölüm tehditleri nedeniyle Vallejo için koruma emri çıkarttı. Hükümet ise protestolar sonrasında öğrenci kredilerine uygulanan faizi 6.4’ten 2’ye çekti. Bolivya Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera’nın hakkında, “Ona aşığız” dediği güzel Vallejo’nun şimdi de siyaset dünyasına hızlı bir giriş yapması bekleniyor.

Grev ilk kurbanını aldı
Vallejo’nun kıvılcımını ateşlediği grevin ilk günü olan dün çıkan olaylarda “Şili kışı” olarak adlandırılan hareket ilk kurbanını verdi. Başkent Santiago’da polis ve halk arasında çıkan çatışmada 14 yaşındaki Manuel Gutierrez, polis kurşunuyla göğsünden vurularak öldü.

Kaynak: www.milliyet.com.tr